Aktualności

fot. Instytut Książki

Każdy, kto jeszcze nie wie, jak spędzi wakacje, może rozważyć wzięcie udziału w jednym z licznych festiwali literackich, które latem odbędą się w Polsce! Ciekawych i poświęconych literaturze imprez z pewnością w tym sezonie nie zabraknie. Z tej obfitości wybraliśmy kilka wydarzeń, które wydają się nam najciekawsze.

Festiwal Miłosza (4-9 lipca)

W tym roku organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe Festiwal Miłosza odbywa się pod hasłem „Piosenki o końcu świata”. Hasło, tradycyjnie nawiązujące do jednego z utworów polskiego noblisty, jest wieloznaczne. Końcem świata może być przecież zarówno trwająca w Ukrainie wojna, nadchodząca katastrofa klimatyczna, jak i koniec poezji w mediach głównego nurtu. Między innymi nad tymi tematami pochylą się uczestnicy największego w Polsce festiwalu poświęconego poezji. W tym roku festiwal odwiedzają m.in. Marzanna Bogumiła Kielar, Bohdan Zadura, Natalia Malek, Tomasz Bąk, Anna Piwkowska, Jerzy Jarniewicz, Robert Rybicki, Ewa Lipska i Ryszard Krynicki, a także goście zza granicy: Kateryna Babkina, Ingmāra Balode, Mira Rosenthal i inni.

https://miloszfestival.pl/

Zakopiański Festiwal Literacki (7-9 lipca)

Tegoroczna, już ósma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „CzytajMY”. Uczestnicy imprezy po raz pierwszy odwiedzą m.in. w nowo powstałą Mediatekę na Stacji Kultura. W ciągu trzech festiwalowych dni z pewnością nie zabraknie ciekawych spotkań z najróżniejszymi autorami – Izą Klementowską i Natalią de Barbaro, Agatą Tuszyńską i Katarzyną Kubisiowską, Robertem Małeckim i Tiną Oziewicz. Do tego dochodzą m.in. warsztaty dla dzieci czy wystawy („Sto Lat! Wisława Szymborska” – stworzona z okazji Roku Szymborskiej – a także zorganizowana przez Instytut Książki wystawa poświęcona książce „Krasnal w krzywej czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej). A gdyby ktoś chciał na chwilę odsapnąć – przecież zawsze może wybrać się na Krupówki!

https://literackifestiwal.zakopane.eu/

Góry Literatury (7-16 lipca)

Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk, ale od tamtej pory wciąż się rozrasta. Tegoroczna, już dziewiąta edycja wydarzenia odbędzie się w rekordowej liczbie aż dwudziestu lokalizacji w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Kłodzku, Radkowie, Sokołowsku, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach. W programie spotkania m.in. z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Jerzym Skolimowskim, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Julią Fiedorczuk i Andrzejem Stasiukiem, a także koncerty mi.in. Marii Peszek, Nosowskiej, Kazika czy Voo Voo. Program trwającego aż dziesięć dni festiwalu jest zbyt bogaty, by nawet próbować streszczać go w kilku zdaniach, powiedzmy więc tylko, że jego rozpiętość sięga od seansów filmowych, poprzez spotkania autorskie aż po seminaria Latającego Uniwersytetu Ludowego i warsztaty zero waste.

https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/2023/

Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej (12-15 lipca)

Festiwal w Rabce to wydarzenie, o którym powinni pamiętać rodzice i opiekunowie małych czytelników. W tym roku tematem przewodnim, zaproponowanym młodym uczestnikom festiwalu będzie przyszłość i spoglądanie na nią z nadzieją, nie ze strachem. Wśród gości festiwalu tradycyjnie znajdą się najciekawsi polscy autorzy książek dla dzieci, m.in. Marcin Szczygielski, Justyna Bednarek, Aleksandra Krzanowska i Katarzyna Ryrych. Poza spotkaniami z autorami impreza obfitować będzie w warsztaty, wystawy i czytania na dobranoc. W trakcie festiwalu nie zabraknie także literackiej gry miejskiej oraz konferencji dla dorosłych, która oczywiście będzie poświęcona literaturze dziecięcej. A z racji, że Instytut Książki jest partnerem festiwalu w Rabce, zapraszamy na niego tym goręcej!

https://www.rabkafestival.pl/

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki (21-23 lipca i 25-27 sierpnia)

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to impreza, która w różnych terminach odbywa w kilku polskich miastach. Latem: w Gdyni i Sopocie (w lipcu) oraz w Katowicach (w sierpniu). W pierwszych dwóch miastach z młodymi czytelnikami spotkają się m.in. Zofia Stanecka, Michał Książek i Marianna Oklejak, zaś w stolicy Dolnego Śląska m.in. Marianna Sztyma, Paweł Pawlak i wyjątkowy gość z zagranicy – Brandon Mull, autor bestsellerowego cyklu „Baśniobór”, który dotąd został przełożony z angielskiego na ponad 30 języków. A wszystko to w imię szlachetnych idei otwartości i międzypokoleniowego porozumienia. 

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (30 lipca - 5 sierpnia)

W tym roku odbywający się w Szczebrzeszynie i Zamościu festiwal odwiedzą Maciej Hen, Sabina Jakubowska, Eliza Kącka, Ryszard Koziołek, Antoni Libera, Zyta Rudzka, Jakub Nowak i wielu, wielu innych. Jak co roku, piękne Roztocze okaże się miejscem, w którym dyskutuje się nie tyle o literaturze, co o języku. Duża część spośród tych rozmów wychodzić będzie właśnie od literatury, ale z pewnością nie wszystkie – festiwal Stolica Języka Polskiego ma to do siebie, że zaprasza również językoznawców czy ekspertów od języka debaty publicznej lub języka internetu. Czy warto w tym roku odwiedzić Szczebrzeszyn? Z pewnością, jak zawsze.

https://stolicajezykapolskiego.pl/

Patrząc na Wschód (10-14 sierpnia)

Patrząc na Wschód to jeden z tych festiwali, które zdecydowanie mogą być atrakcyjne nie tylko ze względu na literaturę. Jego ogromną zaletą jest już sama lokalizacja – w miejscowości Buda Ruska, nad Czarną Hańczą. Kolejną zaś fakt, że atmosfera jest jeszcze o wiele mniej formalna niż na innych tego typu imprezach, a uczestnicy Patrząc na Wschód chyba więcej czasu niż na spotkaniach z autorami spędzają na warsztatach, spacerach, koncertach, a nawet w festiwalowej kantynie. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się m.in.: Paulina Wilk, Adam Strug, Michał Książek czy Mikołaj Grynberg.

http://patrzacnawschod.pl/

Literacki Sopot (17-20 sierpnia)

Odbywająca się w tym roku, już dwunasta edycja festiwalu Literacki Sopot będzie poświęcona Niemcom. Gośćmi festiwalu powiązanymi z tym blokiem tematycznym będą tacy twórcy i twórczynie jak m.in. Harald Jähner, Erica Fischer, Magdalena Parys czy Arne Jysch, zaś poruszanymi tematami m.in. twórczość W.G. Sebalda czy braci Grimm. Poza głównym tematem, podczas sopockiej imprezy odbędą się także spotkania z m.in.: Małgorzatą Żarów, Anną Goc, Zytą Rudzką, Szymonem Opryszkiem czy Mikołajem Grynbergiem. W interdyscyplinarnym programie wydarzenia zwraca także uwagę spacer po Sopocie z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki „Sopoty”.

https://literackisopot.pl/

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu (19 sierpnia)

Noc Literatury we Wrocławiu (zgodnie z nazwą) trwa tylko jedną noc, ale wystarczy za cały festiwal. Swoją atrakcyjność wydarzenie zawdzięcza przede wszystkim oryginalnej i ciekawej formule. Polega ona na tym, że fragmenty dziesięciu wybranych książek są czytane przez dziesięć ważnych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku tym osiedlem będzie osiedle Huby. Wybrane do odczytania książki połączy wspólny temat sformułowany przy pomocy hasła „Gabinet osobliwości”. I chociaż ich lista jest jeszcze nieznana – podobnie jak lista osób czytających – już teraz można się wrocławskim wydarzeniem zainteresować. Kuratorką imprezy tym razem jest Sylwia Chutnik.

https://nocliteratury.pl/

Miedzianka po Drodze (27 sierpnia - 2 września)

Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze programu kolejnego festiwalu Miedzianka po Drodze – jedynego tego typu wydarzenia w Polsce, które jest w pełni objazdowe. Znamy natomiast jego trasę, która tym razem będzie prowadziła przez następujące miejscowości: Miedzianka, Gliwice, Ruda Śląska, Bytom, Zabrze, Tychy, Dąbrowa Górnicza i Zawiercie. Pomysł na wydarzenie ruchome organizatorzy motywują zmniejszeniem śladu ekologicznego, a także antropopresji na jedno miejsce – właśnie z tego powodu począwszy od zeszłej edycji impreza nie odbywa się już w Miedziance, ale w kilku różnych miejscach, po jednym dniu w każdym z nich. Czego można się spodziewać? Zapewne różnorodnych warsztatów i zajęć. Na szczegóły musimy jednak jeszcze chwilę poczekać.

https://www.facebook.com/MiedziankaFest/