Aktualności
Premiera „Trzech Budrysów”, widowiska na podstawie ballady Adama Mickiewicza
Konwencje hip-hopu, stand-upu i beatboksu pojawiają się w widowisku „Trzech Budrysów” na podstawie utworu Adama Mickiewicza, którego premiera odbyła się w środę wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
To element realizacji programu „Przestrzenie Sztuki Białystok”, który wspólnie z Operą i Filharmonią Podlaską realizuje Podlaskie Stowarzyszenie Tańca.
„Punktem wyjścia inscenizacji jest ballada Adama Mickiewicza »Trzech Budrysów« w muzycznej interpretacji Stanisława Moniuszki. W zabawnej, opowiedzianej z przymrużeniem oka historii, znajdziemy odmienną wersję patriotyzmu niż ta, do jakiej przyzwyczaił nas Mickiewicz. Polska ma tutaj nieco rubaszny, wesoły charakter, zostaje bowiem utożsamiona z przymiotami Polek, które czynią je najdoskonalszymi żonami na świecie” – tak w materiałach prasowych zachęca do obejrzenia spektaklu Opera i Filharmonia Podlaska.
Spektakl tworzą tancerze i aktorzy. Współreżyser i autor koncepcji choreograficznej, kurator „Przestrzeni Sztuki” w Białymstoku Wojciech Blaszko powiedział PAP, że w widowisku wykorzystano różne techniki street dance, zaproszono do współpracy tancerzy, którzy mają osiągnięcia nawet na światowym poziomie.
„W przedstawionych historiach trzech braci wezmą udział i tancerze, i aktorzy. Każda z nich będzie miała inną konwencję narracyjną: pierwsza zostanie opowiedziana w estetyce hip-hopowej, druga za pomocą stand-upu, trzecia – beatboksu. Wszystkie wprowadzą dialog pomiędzy spektaklem, a dziełem Mickiewicza i Moniuszki” – informuje Opera.
Blaszko poinformował, że raperem jest Lukasyno, stand-uperką Paulina Potocka. W ojca budrysów wciela się solista Opery i Filharmonii Podlaskiej Maciej Nerkowski.
Białostoccy realizatorzy „Przestrzeni Sztuki” informowali latem, gdy ruszał projekt, że główny cel tego programu to szeroka promocja artystów, którzy nie są związani z dużymi instytucjami kultury, umożliwianie im podejmowania działań artystycznych i prezentacji własnych pomysłów. Przygotowano m.in. zajęcia dla tancerzy, warsztaty dla choreografów – łącznie to 39 różnych przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim.
źródło: PAP, Izabela Próchnicka