Aktualności

fot. Andrzej Georgiew
20.12.2018

Premiera „Wielkiej improwizacji” Wojciecha Tomczyka w sobotę radiowej Dwójce

Holoubek był kibicem Cracovii, rozmowa z Dejmkiem o roli w Dziadach mogła odbyć się na stadionie” - powiedział PAP Wojciech Tomczyk, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala. Premiera jego słuchowiska Wielka improwizacja odbędzie się w radiowej Dwójce w sobotę.

Akcja słuchowiska rozgrywa się podczas meczu warszawskiej Legii z Cracovią 3 maja 1967 roku. Kazimierz Dejmek (Piotr Fronczewski) próbuje namówić 44-letniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w przygotowywanym przezeń na scenie Teatru Narodowego przedstawieniu Dziadów.

„Gustaw Holoubek rzeczywiście był kibicem Cracovii, która naprawdę 3 maja 1967 roku przegrała w Warszawie z Legią 0:4” - powiedział PAP Wojciech Tomczyk. „Pomyślałem, że jeśli Kazimierz Dejmek chciał poważnie porozmawiać z Holoubkiem o obsadzeniu go w roli Gustawa-Konrada w tym słynnym przedstawieniu Dziadów, to mógł to właśnie zrobić na stadionie. Bo stadion jest dobrym miejscem na męskie rozmowy” - wyjaśnił.

„Profesor, jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania” - czytamy w zapowiedzi audycji Wieczór ze słuchowiskiem.

Wystąpią: Piotr Fronczewski jako Kazimierz Dejmek, Jerzy Radziwiłowicz - Gustaw, Andrzej Mastalerz - Spiker i Guślarz, Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz i Norbert Kaczorowski. Słuchowisko wyreżyserował Janusz Zaorski, realizatorem jest Andrzej Brzoska, za opracowanie muzyczne odpowiada Marian Szałkowski.

Premiera Wielkiej improwizacji w programie II Polskiego Radia, w sobotę o godz. 19.

[źródło: PAP]