Aktualności

06.10.2022

Premiera spektaklu „Romantyczność” grupy w Teatrze Polskim w sobotę

Na Dużej Scenie Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie 8 października odbędzie się premiera spektaklu „Romantyczność” na podstawie utworów Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów niezależnej białoruskiej grupy teatralnej „Kupałowcy”. Spektakl reżyseruje Mikołaj Pinigin.

„Adam Mickiewicz, jak wiadomo, urodził się w Nowogródku, 130 kilometrów od Mińska, i mówił o sobie, że jest Litwinem. W wyniku prowadzonej na tych terenach polityki Cesarstwa Rosyjskiego i dziejowych zawirowań Żmudzini zaczęli nazywać się Litwinami, a Litwini - Białorusinami” - przypomniał autor scenariusza i reżyser przedstawienia Mikołaj Pinigin.

„Cóż… Przyjmij, panie Adamie, swoje ballady w języku, w którym je niegdyś słyszałeś. Od nas, Białorusinów” - powiedział reżyser.

Niezależna białoruska grupa teatralna „Kupałowcy” powstała w 2020 r. Tworzą ją byli artyści Narodowego Teatru imienia Janki Kupały w Mińsku, najstarszego teatru dramatycznego na Białorusi.

Jak przypomniano, w 2020 r. teatr przygotowywał się do uroczystości obchodów stulecia, „jednak 26 sierpnia większość zespołu odeszła z pracy na znak solidarności z narodem Białorusi, który wyszedł na ulice, by protestować przeciwko szerzącej się w kraju przemocy i bezprawiu”. „Niezależna grupa +Kupałowców+ zostawiła swój dom, ale wierzy, że jeszcze tam wróci. A długą drogę do domu torują sobie twórczością” - napisano na stronie teatru.

Wyjaśniono, że rezydencja letnia w Teatrze Polskim była dla białoruskiego zespołu, na co dzień rozproszonego po Europie, okazją do twórczego spotkania i pracy nad nowym przedstawieniem – białoruskojęzycznym spektaklem „Romantyczność”, opartym na „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza.

„Twórczość Mickiewicza – »poety Obojga Narodów« – w interpretacji »Kupałowców« wybrzmiewa z nową siłą i nabiera znaczeń, o których nie myślimy, zamknięci w powierzchownych, szkolnych interpretacjach ballad, romansów i bajek naszego narodowego wieszcza” - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Choreografię w przedstawieniu opracował Piotr Czubowicz. Występują aktorzy białoruskiej grupy teatralnej „Kupałowcy” oraz chór: Monika Daukszo, Oleksandra Fedorova, Klaudia Golon, Maria Kozłowska i Michalina Łajtar.

Spektakl będzie grany w języku białoruskim (polskie napisy będą wyświetlane).

Premiera - 8 października o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 9 października.

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Mazowieckiego.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna