Aktualności
Instytut Książki przygotowuje co roku katalog New Books From Poland z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie, prezentując najlepsze książki z ostatnich lat, a także najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej i ponadczasową klasykę. W tym roku wyjątkowo premiera katalogu przypada nie na Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, lecz na Międzynarodowe Targi Książki i Festiwalu Literackiego Svět knihy w Pradze, pierwszą wielką imprezę literacką w epidemicznej rzeczywistości.
Co tym razem przygotowaliśmy dla zagranicznych wydawców? Przede wszystkim najważniejsze zeszłoroczne i tegoroczne nowości z prozy, poezji, literatury gatunkowej i literatury faktu.
W tegorocznym katalogu mamy trzech poetów: wybitnego awangardystę z pokolenia Nowej Fali – Krzysztofa Karaska, filozofia-teologa księdza Jerzego Szymika i młodszego od nich, bardzo precyzyjnie nazywającego „dziejące się”– Wojciecha Kassa. Bliska krótkiej mowie wiersza jest forma opowiadania, która w ostatnich latach przeżywa w Polsce wyraźny renesans. W ubiegłym roku ukazało się tak wiele świetnych zbiorów opowiadań, że zdecydowaliśmy się przedstawić ich szerszy wybór. Jest tu i mistrz tłumaczony na wiele języków, Paweł Huelle, i tegoroczny laureat nagrody imienia największego polskiego nowelisty Marka Nowakowskiego – Wojciech Kudyba, a także pisarz-eksperymentator, którego opowiadania zaskakują polifonią stylistyczną i nieszablonowością podejścia do tradycyjnej materii historycznej – A.D. Liskowacki.
Powieść to przede wszystkim kolejne dzieło Zyty Rudzkiej, autorki niezwykle sprawnej językowo, fascynującej stylistycznie i dotykającej mocno obecnego w dyskursie współczesnym problemu męskości. Z kolei Macieja Płazę (środkowoeuropejska nagroda Angelusa w roku 2018), wybitnego kontynuatora rzetelnej prozatorskiej roboty spod znaku największych, nie tylko polskich, mistrzów pióra, gdzie trosce o styl towarzyszy dbałość o wirtuozerię materii języka i czułe ucho na jego melodię, w jego najnowszej powieści „Golem” uwiódł świat chasydzkiej, południowo-wschodniej prowincji Polski początku XX wieku. Jest w katalogu także miejsce dla obyczajowej prozy Wita Szostaka oraz zdobywającej coraz większe uznanie w dziedzinie kryminału Anny Kańtoch. Z przekonaniem przedstawiamy jej najnowsze dzieło „Wiosna zaginionych”, które uzyskało najważniejszą w dziedzinie polskiego kryminału Nagrodę Wielkiego Kalibru.
Wskazujemy jak zawsze na polską specjalność, czyli literaturę faktu. Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować najnowsze osiągnięcie światowej sławy reportażystki – Hanny Krall, ale tak samo utwory młodych, niezwykle utalentowanych autorek: Katarzyny Kobylarczyk i Aleksandry Lipczak. Namawiamy też do zmierzenia się dzięki lekturze reportażu Tomasza Grzywaczewskiego ze znikającym, migotliwym, światem „zacieranych granic”, czyli opowieści o ludziach, których działania wojenne umieściły na pograniczach.
I wreszcie esej – zwłaszcza klasyka polskiego eseju polityczno-społecznego czyli wznowienie w zmienionej wersji słynnej pracy Zbigniewa Stawrowskiego, najbliższego ucznia legendarnego ks. Józefa Tischnera, „Solidarność znaczy więź”, a także dwie prace, które mocno wpisują się w oryginalną polską refleksję o wierze chrześcijańskiej: książki Justyny Melonowskiej i Michała Gierycza. Antropologiczną refleksję na temat rytuałów związanych ze śmiercią i z postacią upiora w kulturze snują z kolei Angelika Kuźniak i Łukasz Kozak.
Nie zapominając o klasyce, zwracamy uwagę na intrygującego pisarza Stanisława Rembeka, klasyka polskiej prozy wojennej. Świetna powieść „W polu” dorównuje szerzej znanym mistrzom: Bablowi, Remarque’owi czy Hemingway’owi. Wydawcom zainteresowanym sztuką polecamy „Asteroid i półkotapczan” o polskim wzornictwie przemysłowym oraz niezwykle oryginalny artbook „Andzia”: niepozorne wierszyki o przygodach niesfornej dziewczynki, które kończą surrealistyczną makrabrą, w znakomite ilustracje ubrał Przemek „Trust” Truściński.
Nasz katalog to przede wszystkim wstępna prezentacja, która w krótkiej formie przybliży wydawcom potencjalnie interesujące tytuły. Ma on charakter przeglądu, ukazującego jak najszersze spektrum polskiej twórczości literackiej. O rekomendacje poprosiliśmy wybitnych ekspertów: profesorów uniwersyteckich, krytyków i dziennikarzy. Także ich teksty – z konieczności skondensowane, lecz przy tym esencjonalne – można znaleźć pod każdym z tytułów.
Katalog jest dostępny pod tym adresem.