Aktualności

06.03.2023

Premiera katalogu „Polish Books for Children & Young Adults 2023”

Tradycyjnie już wraz z inauguracją Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii swoją premierę ma katalog Instytutu Książki „Polish Books for Children & Young Adults”, prezentujący znakomite polskie książki dla młodych odbiorców, które zostały wydane w ubiegłym roku. 

Książka dziecięca to prawdziwe „polskie dobro eksportowe” – od wielu lat tworzone przez polskich autorów utwory dla najmłodszych cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem za granicą. Zdobywają najważniejsze nagrody branżowe, prezentowane są na prestiżowych wystawach, a dzięki tłumaczeniom i zagranicznym wydaniom trafiają do niedorosłych czytelników w wielu zakątkach świata.

Czwarta edycja katalogu „Polish Books for Children & Young Adults” powstała z myślą o zagranicznych wydawcach zainteresowanych polską książką dla dzieci i młodzieży. W katalogu zaprezentowano 30 tytułów autorstwa najwybitniejszych polskich twórców literatury dziecięcej oraz znanych i cenionych ilustratorów, spośród których wielu zostało uhonorowanych najważniejszymi nagrodami i wyróżnieniami literackimi. W tym roku znaleźli się wśród nich m.in. Justyna Bednarek, Józef Wilkoń, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marcin Szczygielski czy Aleksandra i Daniel Mizielińscy. 

W wyborze książek, podzielonych na pięć kategorii wiekowych, pomogło nam grono ekspertów – literaturoznawców, pedagogów, promotorów kultury, osób od lat współtworzących polski rynek książki dziecięcej. Literatura, także ta dla najmłodszych czytelników, bardzo często jest odpowiedzią na bieżące wydarzenia, dlatego w tym roku szczególne miejsce w katalogu poświęciliśmy publikacjom poruszającym z dziećmi trudny temat wojny i uchodźctwa.

Szatę graficzną katalogu zaprojektował duet tworzący Black Dog Studio, czyli Natalia Noszczyńska i Sebastian Łuczywo.

Katalog „Polish Books for Children & Young Adults 2023” czeka na wszystkich odwiedzających Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii na polskim stoisku kolektywnym organizowanym przez Instytut Książki.

Elektroniczną wersję publikacji można pobrać ze strony Instytutu Książki, gdzie znajdują się także katalogi z lat ubiegłych.