Aktualności

16.09.2022

Premiera „Ballad i romansów” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum

Premiera „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w reżyserii Gabriela Gietzky’ego odbędzie się w piątek w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. To koprodukcja z Teatrem Pinokio w Łodzi.

„Twórcy adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia – reżyser Gabriel Gietzky, scenografka Klaudia Laszczyk, kompozytor Michał Zdrzałek i choreograf Szymon Michlewicz-Sowa – postanowili spojrzeć na »Romantyczność«, »Świteziankę«, »Lilie« czy »Rybkę« nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja poetyckiej lektury” – zapowiada kierowniczka literacka Ateneum Renata Chudecka.

„Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc »Ballady i romanse« miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i nieco dystansu” – dodaje.

Realizatorzy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę. Inscenizacja wykorzystuje różne konwencje teatralne, z groteską i farsą włącznie.

To trzecia realizacja tytułu w historii katowickiej sceny – po inscenizacjach Danuty Michałowskiej w 1978 r. i Karela Brožka w 2009 r.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Romantyczność 2022” związanego z dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło: Anna Gumułka, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna