Aktualności

grafika: Centrum Mieroszewskiego
26.06.2024

Prawie wszystkie numery paryskiej „Kultury” dostępne w Warszawie

Centrum Mieroszewskiego we współpracy z Instytutem Literackim Kultura i Ośrodkiem KARTA sprowadziło do Polski niemal wszystkie numery czasopisma „Kultura” oraz „Zeszytów Historycznych”. Dzięki temu przedsięwzięciu, kolekcja legendarnego czasopisma jest teraz dostępna dla szerokiej publiczności w Witrynie Domu Wschodniego w Warszawie (plac Konstytucji 6).

Udostępniona w Warszawie kolekcja obejmuje niemal wszystkie numery „Kultury”, czasopisma, które odgrywało kluczową rolę w życiu intelektualnym i kulturalnym polskiej emigracji po II wojnie światowej. „Kultura” była miejscem spotkań i wymiany myśli dla wielu wybitnych polskich intelektualistów, pisarzy i działaczy politycznych. Dzięki staraniom Centrum Mieroszewskiego i Instytutu Literackiego Kultura, te bezcenne zasoby są teraz dostępne dla badaczy, badaczek, studentów oraz wszystkich zainteresowanych historią i literaturą Polski.

„Jerzy Giedroyc, redaktor naczelny »Kultury«, odgrywał kluczową rolę w jej tworzeniu i prowadzeniu, ale równie ważny był wkład Juliusza Mieroszewskiego – patrona Centrum. Mieroszewski, znakomity publicysta i eseista, wniósł niezastąpione idee i analizy, które kształtowały polityczną i intelektualną linię czasopisma. Jego artykuły były źródłem refleksji na temat sytuacji Polski i Europy, a jego wizjonerskie podejście do polityki międzynarodowej miało ogromny wpływ na kształtowanie się polskiej myśli politycznej na emigracji” – informuje na swojej stronie internetowej Centrum Mieroszewskiego.

Wszyscy zainteresowani archiwami paryskiej „Kultury” powinni odwiedzić nie tylko Witrynę Domu Wschodniego, ale także stronę internetową Fundacji Kultury Paryskiej. Znajdują się na niej obszerne zasoby dotyczące pisma i jego twórców oraz mnóstwo różnorodnych materiałów umieszczonych w działach takich jak: archiwum, multimedia, listy i korespondencji, biografie. 

Centrum Mieroszewskiego zapowiada także publikację cyklu wideo, który będzie poświęcony historii i dziedzictwu czasopisma „Kultura”. Nagrania będą publikowane na platformach społecznościowych Centrum Mieroszewskiego.

źródło: Centrum Mieroszewskiego