Aktualności

fot. Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe
31.05.2022

Poznaliśmy stypendystów rezydencji komiksowych w Krakowie i Angoulême

Zaproszenie na miesięczne pobyty twórcze otrzymali Katarzyna „Falauke” Dziergaczow oraz Pier Gajewski. Rezydencje odbędą się w lipcu i sierpniu w ramach współpracy dwóch Miast Literatury UNESCO: Krakowa i Angoulême. W ramach tego partnerstwa jedna osoba spędzi lipiec w Angoulême, a w tym samym czasie Kraków będzie gościł twórcę z Francji.

Katarzyna „Falauke” Dziergaczow jest polską artystką i autorką komiksów, od 2019 roku mieszkającą w Krakowie. To autorka albumów komiksowych: „Nie lubię siebie gdy jestem pijana” (2017), „Kremacja krok po kroku” (2019), „Krztonioversum” (2019), „Daj z siebie wszystko” (2020) i „Bardzo ważne” (2022). 

Pier Gajewski jest z kolei francuskim rysownikiem i autorem powieści graficznych, a także absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Angoulême (sekcja komiksu). Jego prace graficzne były wystawiane m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w La Cité de la BD w Angoulême, w Międzynarodowym Muzeum Mangi w Kioto, w Instytucie Francuskim w Stambule, w New Rochelle w Nowym Jorku, a także w Austrii i w Niemczech.

Nabór skierowany był do artystów i artystek, którzy mają na swoim koncie debiut komiksowy i są związani odpowiednio z Krakowem lub Angoulême, a także aktywnie uczestniczą w lokalnych inicjatywach związanych z komiksem. Rezydencje mają na celu wsparcie młodych artystów i artystek poprzez zapewnienie im dogodnych warunków, by przez miesiąc mogli poświęcić się pracy twórczej.

Inicjatywa jest częścią całorocznego programu rezydencji literackich Kraków Miasto Literatury UNESCO. Parterami strategicznymi programu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, które odpowiada za przebieg rezydencji w Krakowie, oraz la Cité internationale de la bande dessinée et de l'image, które sprawuje nadzór nad rezydencją w Angoulême.