Aktualności

10.07.2019
Tagi: Angelus

Poznaliśmy półfinalistów 14. Literackiej Nagrody Angelus

Czternaście książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Po raz pierwszy w historii nagrody wśród półfinałowych pozycji nie znalazła się ani jedna książka polskiego autora. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Jak poinformował PAP Waldemar Mazur z Wrocławskiego Domu Literatury, jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14. Laureata Angelusa, który otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł, poznamy podczas uroczystej gali 19 października. Wcześniej, we wrześniu, wyłoniona zostanie finałowa siódemka.

W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii Angelusa nagrodę otrzymał Polak - Maciej Płaza za książkę „Robinson w Bolechowie”. „W tym roku szans na Angelusa dla autora piszącego w języku polskim nie ma. A to za sprawą decyzji jury, które na długiej liście nie umieściło ani jednej książki napisanej oryginalnie w języku polskim” - powiedział Mazur.

Wśród zakwalifikowanych książek znalazły się powieści autorów m.in. z Czech, Węgier, Austrii, Ukrainy a także Macedonii, Rosji i Bułgarii.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda w wysokości 150 tys. zł przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław. Osobną nagrodę - w wysokości 20 tys. zł - otrzyma też autor najlepszego przekładu.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz „Dwanaście kręgów” (2006), Martin Pollack „Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu” (2007), Peter Esterhazy „Harmonia calestis” (2008), Josef Skvorecky „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” (2009), Gyorgy Spiro „Mesjasze” (2010), Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (2011), Miljenko Jergović „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” (2012), Oksana Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów” (2013), Pavol Rankov „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) „ (2014), Serhij Żadan „Mezopotamia” (2015), Varujan Vosganian „Księga szeptów” (2016), Oleg Pawłow „Opowieści z ostatnich dni” (2017), Maciej Płaza „Robinson w Bolechowie” (2018).

Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury.

[źródło: PAP, Agata Tomczyńska]