Aktualności
Znamy już tytuły, które staną przed szansą zdobycia tegorocznej Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Kapituła konkursu wytypowała Mikrotyki Pawła Sołtysa, Florydę Grzegorza Bogdała, Po trochu Weroniki Gogoli, Nieczułość Martyny Bundy oraz Hajstry Adama Robińskiego. Tegorocznego laureata poznamy 28 października, podczas ostatniego dnia Festiwalu Conrada.
Nagroda Conrada przyznawana jest autorom tytułów wydanych w roku ubiegłym. Autor najlepszego debiutu literackiego za 2017 rok zostanie uhonorowany nagrodą pieniężną w wysokości 30 000 zł, możliwością odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz statuetką. Promocję, zarówno podczas Festiwalu Conrada, jak i na łamach „Tygodnika Powszechnego” zyskają natomiast wszystkie nominowane do nagrody książki. Nagroda Conrada to wyróżnienie, dzięki któremu twórczynie i twórcy po debiucie zyskują wsparcie promocyjne pozwalające im rozwijać karierę literacką. Nagroda jest również sygnałem dla wydawców, których zachęca do podejmowania ryzyka wydawniczego.
Nominowanych wskazała kapituła Nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, prof. Inga Iwasiów, dr Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). W tym roku zmieniły się zasady głosowania na najlepszy debiut. Po raz pierwszy w historii konkursu to kapituła, wspólnie z internautami głosującymi na stronie festiwalu wybierze zwycięzcę. Głosowanie internautów trwa do soboty 27 października do godz. 24.00. Wyróżnienie zostanie wręczone 28 października podczas gali wieńczącej jubileuszową 10. edycję festiwalu.
Nagroda Conrada została po raz pierwszy przyznana w 2015 roku. Dotychczasowi laureaci to Liliana Hermetz (wyróżniona w roku 2015 za powieść Alicyjka), Żanna Słoniowska (nagrodzona w roku 2016 za książkę Dom z witrażem) oraz Anna Cieplak (nagrodzona w roku 2017 za książkę Ma być czysto). Celem Nagrody Conrada jest wsparcie pisarzy w okresie między wydaniem pierwszej a drugiej książki, kreowanie nowych głosów w polskiej literaturze, a także zainteresowanie szerokiej publiczności twórczością debiutantów. Fundatorem i organizatorem Nagrody Conrada jest Miasto Kraków, zaś partnerami są Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Instytut Książki.