Aktualności
Jury 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej ogłosi nominacje, czyli tytuły 10 najlepszych reportaży 2021 roku. Laureata lub laureatkę poznamy w ostatni weekend maja.
Nominowane zostały następujące pozycje:
- Rafał Hetman, „Izbica, Izbica”, Czarne
- Małgorzata Gołota, „Spinalonga. Wyspa trędowatych”, Agora
- Ander Izagirre, „Potosí. Góra, która zjada ludzi”, z jęz. hiszpańskiego przeł. Jerzy Wołk-Łaniewski, Filtry
- Peter Hessler, „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”, z jęz. angielskiego przeł. Hanna Jankowska, Czarne
- Marek Szymaniak, „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”, Czarne
- Bill Buford, „Między kibolami”, z jęz. angielskiego przeł. Krzysztof Cieślik, Cyranka
- Barbara Demick, „Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin”, z jęz. angielskiego przeł. Barbara Gadomska, Czarne
- Heidi Blake, „Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników”, z jęz. angielskiego przeł. Hanna Pustuła-Lewicka, W.A.B.,
- Remigiusz Ryziński, „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów”, Czarne
- Jakub Korus, „Surogatki. Historie kobiet, które rodzą »po cichu«”, Znak.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest „Gazeta Wyborcza”, a partnerem Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.
W 2022 roku laur zostanie przyznana po raz trzynasty. Dotychczas wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Swietłana Aleksijewicz, Anna Bikont i Jessica Bruder, nagrodzona w ubiegłym roku za „Nomadland” w przekładzie Martyny Tomczak.
W tym roku zgłoszono 143 książki, z czego 104 zostały napisane po polsku, a 39 to tłumaczenia z dziewięciu języków obcych.