Aktualności

fot. Facebook / Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius
16.10.2023

Poznaliśmy laureatów Nagrody Poetyckiej Silesius 2023

Laureatami Nagrody Poetyckiej Silesius zostali Piotr Sommer w kategorii książka roku oraz Ivan Davydenko w kategorii debiut. Nagrodę Poetycką Silesius wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławskim Teatrze Lalek, podczas tej samej uroczystej gali, co Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. 

Piotr Sommer, laureat głównej nagrody w kategorii książka roku otrzymał statuetkę oraz 50 tys. zł. Został on nagrodzony za tom „Lata praktyki”. Poeta w 2010 roku otrzymał już Silesiusa za całokształt twórczości.

Tegoroczny laureat Silesiusa w kategorii debiut, Ivan Davydenko, autor tomu „Halal” otrzymał z kolei nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

W tym roku nagrodę za całokształt pracy twórczej otrzymała Joanna Mueller. Poetka jest najmłodszą laureatką nagrody za całokształt twórczości w historii Silesiusa. Urodziła się w 1979 roku w Pile, mieszka w Warszawie. Jest poetką, eseistką, redaktorką i krytyczką literacką, a także absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i badaczką poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Przypominamy, że do tegorocznej nagrody za książkę roku nominowane były następujące tomy: „Wiosna ludzi” Miłosza Biedrzyckiego, „Miłość” Kamili Janiak, „Obręcze” Natalii Malek, „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego, „Lata praktyki” Piotra Sommera.

Z kolei w kategorii debiut roku nominowane były trzy tomy. Poza zwycięskim „Halalem” Ivana Davydenki jeszcze „Gościć sójki” Stanisława Kaliny Jaglarza i „Oprawa skórzana” Pawła Stasiewicza.

Wszyscy autorzy nominowani do Silesiusa otrzymali po 5 tys. zł.

Organizatorem nagrody jest Wrocławski Dom Literatury, a fundatorem miasto Wrocław.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna