Aktualności

fot. Katarzyna Humeniuk
13.12.2018

Poznaliśmy laureatów konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY [relacja i zdjęcia]

Beneficio, Wszystko widzę jako sztukę, Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości oraz Jak ziarnka piasku – to tytuły książek-laureatów 31 edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla publikacji dla dzieci i młodzieży. W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa” nagrodę główną otrzymała Małgorzata Narożna. Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się w środę w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Tytuł „Książka Roku 2018” w kategorii książka obrazkowa otrzymała Beneficio Krzysztofa Gawronkiewicza (Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy). „Tytułowe Beneficio to nie tylko nieistniejące miejsce, to historia, która w dobie łatwych pozornie podróży w najodleglejsze zakątki naszego globu, może przytrafić się każdemu. Ta poetycka powieść jest próbą udzielenia wymijającej odpowiedzi na kilka pytań związanych z zagadkami naszej rzeczywistości, nurtujących ambitniejszą, młodszą i starszą, młodzież” – tak nagrodzoną książkę opisuje wydawca.

Nagrodę w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna zdobyła książka Wszystko widzę jako sztukę w opracowaniu graficznym Roberta Czajki (Wydawnictwo Wytwórnia). To książka dla dzieci o polskiej sztuce współczesnej. Autorka Ewa Solarz przekonuje, że sztuka współczesna nie jest zarezerwowana dla grupy wybrańców. Jest dostępna dla każdego, kto zechce ją zauważyć i w niej uczestniczyć. Tytuł książki Wszystko widzę jako sztukę to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z placu Zbawiciela. Sztuka współczesna przenika każdą sferę naszego życia, traktując otoczenie, jako swoją materię. Artyści przedstawieni w książce m.in. Roman Opałka, Cezary Bodzianowski, Maurycy Gomulicki, Monika Drożyńska nie tylko malują obrazy, ale robią też mniej oczywiste rzeczy: obierają ziemniaki w galerii, haftują hasła na firance w pociągu, jeżdżą różowym samochodem w różowym garniturze, a nawet udają tęczę we własnej łazience.

W kategorii literackiej dla dzieci nagrodzono książkę Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości Michała Rusinka (Wydawnictwo Znak Emotikon). W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości autor próbował uaktualnić Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy, a Joanna Rusinek tę próbę zilustrowała. Na Jaki znak twój? składa się dziesięć wierszyków odpowiadających na pytania z wiersza Bełzy, ale odpowiedzi są inne od tradycyjnych. Dzieci opowiadają w nich o byciu sobą, o miłości do własnej rodziny, byciu obywatelami świata i patriotyzmie, który wyraża się także w sprzątaniu po psach i oszczędzaniu wody.

W kategorii literackiej dla młodzieży nagrodzono Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). To powieść dotykająca bardzo trudnego tematu samobójstw wśród nastolatków. Nina, „nieobecna” bohaterka książki, nadaje w swoje siedemnaste na Facebooku relację z własnego samobójstwa. Nikt nie rozumie jej czynu, także najlepsza przyjaciółka Niny – Anna, która jest narratorem opowieści.

W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa" nagrodę główną otrzymała Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury, pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego.

[źródło: PAP, Agata Szwedowicz]