Aktualności

fot. IK
18.12.2019

Poznaliśmy laureatów konkursu Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY [relacja i zdjęcia]

Wczoraj podczas uroczystej gali w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie Polska Sekcja IBBY już po raz 32. przyznała nagrody w konkursie Książka Roku.

W kategorii „graficznej” nagrodzono: Jacka Ambrożewskiego i Zosię Frankowską  za publikację „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” (wydawnictwo Dwie Siostry) i Monikę Hanulak za „Homo Lector kalendarz na 13 miesięcy” (Wytwórnia).

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:

  • Ala Bankroft za ilustracje i Ewa Stiasny za projekt graficzny do książki „Widziałem pięknego dzięcioła”, wydawnictwo Dwie Siostry
  • Maria Dek za autorską książkę „Przeplatalińscy”, wydawnictwo Dwie Siostry
  • Małgorzata Dmitruk za ilustracje i Maciej Trzebiecki za opracowanie graficzne książki „Wojtek”, wydawnictwo Agora
  • Gosia Herba za ilustracje do książki „Balonowa 5”, wydawnictwo Egmont Polska

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Joanna Olech (przewodnicząca), Grażka Lange i Tomasz Broda.

W kategorii „literackiej” nagrody główne otrzymały: Marta Kisiel „Małe Licho i anioł z kamienia”, (Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Wilga) oraz Agnieszka Wolny-Hamkało ”Lato Adeli”, (wydawnictwo Hokus-Pokus).

Wyróżnienia w kategorii „literackiej” przyznano:

  • Ewa Jałochowska „Smutek mamuta. Prawie wszystkie mity świata. Rozmowy z Jędrkiem”, wydawnictwo Nisza
  • Tina Oziewicz „Awaria elektrowni”, wydawnictwo Dwie Siostry
  • Małgorzata Strękowska-Zaremba ”Lilana”, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Maciej Skowera (przewodniczący), Justyna Deszcz-Tryhubczak i Joanna Żygowska.

W tym roku przyznano również po raz pierwszy nagrodę specjalną w kategorii „Dziecko jest najważniejsze”. Otrzymał ją Marcin Szczygielski, autor książki „Teatr niewidzialnych ludzi” (Latarnik).

Fundatorem nagrody jest Fundacja „Polki mogą wszystko”. Laureat otrzymał statuetkę i 5 tys. zł.

– Polskiej Sekcji IBBY i fundacji zależy na tym, aby tematyka społeczna w literaturze dziecięcej była częściej poruszana – wyjaśniała pojawienie się nowej kategorii Anna Maria Czernow, prezes PS IBBY.

W kategorii „upowszechnianie czytelnictwa” nagrodę główną zdobyła Danuta Świerczyńska-Jelonek – pedagożka, literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka, która wykształciła kilka pokoleń nauczycielek i nauczycieli. Autorka i współautorka wielu pozycji naukowych, artykułów. Członkini kolegium redakcyjnego kwartalnika o książce dla dzieci „Guliwer”. Zasiadała w jury wielu nagród literackich. Przyjaciółka wielu domów dziecka i zakładów opiekuńczych dla młodzieży, gdzie działa biblioterapeutycznie, przynosząc dzieciom książki najwyższej jakości i organizując działania wokół nich.

Kapituła w tej kategorii obradowała w składzie: Beata Jewiarz, Iwona Haberny i Małgorzata Narożna.

Konkurs Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]