Aktualności

Piotr Bajtlik, Rafał Zawierucha, fot. Wojciech Kusiński (materiały PR1)
12.03.2021

„Popiół i diament” na antenie Programu 1 Polskiego Radia

Wielkie dzieło Jerzego Andrzejewskiego pt. „Popiół i diament” będzie można usłyszeć na antenie radiowej Jedynki w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia. Premiera spektaklu o losach Maćka Chełmickiego w reżyserii Janusza Kukuły już w najbliższą sobotę 13 marca  o godz. 21.00.

Akcja toczy się po II wojnie światowej w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Główny bohater – Maciek Chełmicki, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, ma dokonać zamachu na komunistycznego działacza, Szczukę. W hotelu, gdzie się zatrzymuje poznaje dziewczynę - Krystynę Rozbicką. Zmęczony ciągłą walką, zaczyna marzyć o spokojnym życiu we dwoje. Czy ten zamiar jest możliwy do zrealizowania? Jak drogo przyjdzie głównemu bohaterowi okupić swoją decyzję?

- W naszym spektaklu nie moglibyśmy oddać całości fabuły tego wyjątkowego dzieła, więc postanowiliśmy wybrać konkretny wątek. Adaptacja skupia się na losach Maćka Chełmickiego oraz jego wielkiej przemianie. Jakie będą jej efekty i czy główny bohater zrezygnuje z obowiązku, by podążyć w kierunku miłości? O tym będzie można się przekonać w najbliższą sobotę 13 marca na antenie Programu 1 Polskiego Radia – mówi Janusz Kukuła, reżyser spektaklu.

Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament”
Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła​
Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk
Muzyka: Piotr Skotnicki

Obsada:  Rafał Zawierucha, Krzysztof Gosztyła, Piotr Bajtlik, Anna Cieślak, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Aleksandra Radwan, Marcin Troński