Aktualności

22.05.2020

Polsko-białoruskie czytanie „Pana Tadeusza” online

Polsko-białoruskie czytanie „Pana Tadeusza” na głosy aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Narodowego Teatru Akademickiego w Mińsku na Białorusi można było obejrzeć w czwartkowy wieczór w internecie. Czytanie odbyło się z okazji Dnia Teatru Publicznego.

Dzień Teatru Publicznego obchodzony jest 16 maja. Zwykle towarzyszyła mu akcja „Bilet do teatru za grosze”, dzięki której widzowie mogli obejrzeć spektakle płacąc za to symboliczne kwoty. Z powodu epidemii koronawirusa teatry są obecnie zamknięte, więc działalność artystyczna, a także obchody święta przeniesiono do internetu.

„Pandemia pokazała jak wiele jest niemożliwe, ale pokazała też jak wielką ochotę mamy na spotkanie i to jak ważny jest dla nas teatr” - powiedziała dziennikarka Dorota Sokołowska, jedna z prowadzących czwartkowe spotkanie online w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Dodała, że to „spotkanie niezwykłe, przekraczające granice”.

Białostocki teatr zaprosił widzów na niecodzienne widowisko - artyści z Białegostoku wspólnie z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi, przeczytali na żywo fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Czytanie, odbywające się na obu scenach, wyreżyserowała Alena Ghannom z mińskiego teatru. Wydarzenie zebrało przed monitorami komputerów ok. 150 widzów.

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska]