Aktualności

06.11.2014

Polskie książki w Stambule

Stambulskie targi książki przyciągają od lat ogromną publiczność i są bez wątpienia wielkim wydarzeniem literackim i wydawniczym Turcji. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach od 8 do 16 listopada. W tym roku Instytut Książki po raz pierwszy wystąpi z własnym stoiskiem, na którym prezentowana będzie polska oferta literacka dla tureckich wydawców. 

Wystawie polskich nowości i już istniejących przekładów na turecki towarzyszyć będą publikacje Instytutu: przede wszystkim katalogi „New Books from Poland″ i „Modern Classics″, przybliżające ważne i ciekawe tytuły warte przekładu, ale także specjalnie przygotowana na tę okazję publikacja po turecku skierowana do szerszego grona czytelników. Jest to gazeta targowa „Polonya’ dan kitaplar″ (Książki z Polski). Zawiera ona dwa obszerne teksty: o polsko-tureckich stosunkach kulturowych, specjalnie napisana przez Witolda Szabłowskiego, oraz szkic Justyny Sobolewskiej o polskiej literaturze. Towarzyszy im prezentacja wydanej w tym roku powieści Janusza Głowackiego„Good night, Dżerzi″ (Good Night Jerzi, Yapı Kredi, przekład Neşe Yüce) oraz krótkie omówienia książek wydanych niedawno oraz takich, które niebawem się ukażą.

Sam Janusz Głowacki będzie gościem targów i z okazji wydania książki spotka się z czytelnikami 16 listopada o godzinie 14:15 na terenie targów.

Organizatorem wystąpienia jest Instytut Książki, a projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej jako wydarzenie realizowane w ramach  programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku.

Kısmen, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanı'nın kaynaklarından finanse edilmiştir. Etkinlik, 2014 yılında kutlanacak Polonya-Türkiye ilişkilerinin kuruluşunun 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.
www.turkiye.culture.pl.