Aktualności

02.09.2022

Polski i ukraiński komiks na międzynarodowym festiwalu komiksu w Brukseli

9-11 września na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu La Fête de la BD w Brukseli odbędzie się wystawa poświęcona polskiemu i ukraińskiemu komiksowi. Na festiwalu obecni są następujący polscy autorzy: Katarzyna „Zavka” Zawadka, Katarzyna Babis, Marzena Sowa „Marzi” i Wojciech Stefaniec. Inicjatywę Instytutu Polskiego w Brukseli wsparł Instytut Książki.

Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Brukseli, we współpracy z galerią BWA Jelenia Góra, Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym i Instytutem Książki, pod honorowym patronatem magazynu „Zeszyty Komiksowe”, na najważniejszym festiwalu komiksu w Belgii pokazane zostaną dwie wystawy przekrojowe. Pierwsza wystawa zaprezentuje polski komiks, ze szczególnym naciskiem położonym na komiks tworzony przez kobiety. W tym roku nie mogło zabraknąć akcentów ukraińskich, stąd druga wystawa prezentować będzie uznanych twórców i twórczynie z Ukrainy, których prace nawiązują do sytuacji w Ukrainie. Obydwie wystawy pokazane będą w Pawilonie Międzynarodowym. 

Wśród zaproszonych autorek i autorów znajdą się Katarzyna Zawadka „Zavka”, Katarzyna Babis, Marzena Sowa „Marzi”, Wojciech Stefaniec oraz Yulia Vus, która przyjedzie na festiwal ze Lwowa. Autorzy spotkają się z najmłodszą widownią, dla której przygotowane będą warsztaty na temat ilustracji i rysunku komiksowego prowadzone przez Katarzynę Zawadkę „Zavkę” i Katarzynę Babis oraz warsztaty pt. „Jak stworzyć swojego bohatera?”, prowadzone przez uznaną i bardzo popularną w Belgii Marzenę Sowę „Marzi”. Yulia Vus ze Lwowa poprowadzi warsztaty o tym, jak łatwo jak szkicować pt. „Co to jest szkic?”.

Podczas paneli dyskusyjnych kuratorzy oraz zaproszeni artyści opowiedzą o tym, jak obecnie rozwija się rynek komiksu w Polsce oraz w Ukrainie. Szczególna uwaga zostanie poświęcona oczywiście obecnym na festiwalu artystom. Dostępne będzie również polskie stoisko, na którym zaproszeni artyści będą podpisywać plansze i książki, a wśród bogatej oferty wydawniczej znajdzie się również Timof Comics z obecnym na festiwalu Pawłem Timofiejukiem, który przedstawi nowo wydane albumy wraz z klasykami.

Komiks kobiecy w Polsce przeżywa obecnie swój najlepszy okres. Rosnąca liczba twórczyń, najważniejsze nagrody branżowe w kraju i za granicą dla kobiet, tak wygląda ostatnia dekada w polskim komiksie, który przez dziesięciolecia był domeną mężczyzn. Na wystawie polskiej zaprezentowane zostaną prace trzydzieściorga polskich rysowniczek i rysowników, wybranych artystów współczesnych oraz kilku artystów tworzących w okresie komunizmu i przed drugą wojną światową.

Natomiast w Ukrainie, gdzie komiks zaczął rozwijać się po rozpadzie ZSRR w 1991 r., obecnie przybywa rysowniczek. Po rosyjskiej inwazji w Ukrainie, w lutym tego roku wielu ilustratorów opuściło ten kraj lub włączyło się w działania obronne. Obecnie w Ukrainie rozwija się zjawisko krótkich komiksów dokumentalnych, tworzonych przez artystów znajdujących się w strefie walk i publikowanych na Instagramie. Komiks ukraiński jest godny zaprezentowania nie tylko z powodów polityczno-społecznych, ale również ze względu na jego wysoki poziom artystyczny. Na wystawie ukraińskiej przedstawiony zostanie przekrój współczesnych ukraińskich twórców komiksowych, którzy tworzą dla takich wydawnictw jak UA Comix, Vydavnytstvo, Vovkulaka, Lantsuta Publishing, Lyuta Sprava, The Will Production.

Pierwsza edycja festiwalu i targów La Fête de la BD miała miejsce w 2010 roku. Co roku wydarzenie odwiedza ponad 100 000 uczestników. Również w tym roku, będzie można znaleźć na nim swoich ulubionych bohaterów i autorów komiksu, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, projekcjach, podpisywaniu książek i wielu innych wydarzeniach dla wszystkich grup wiekowych. Festiwal jest tylko jednym z argumentów udowadniających siłę komiksu w Belgii. Z ponad 700 autorami komiksów, Belgia jest krajem o największym „zagęszczeniu” twórców komiksowych i ilustratorów na świecie, a komiksy są nieodłączną częścią belgijskiej kultury. Aby uhonorować cenionych komiksowych bohaterów i ich wpływ na kulturę, w 1989 roku w Brukseli zostało otwarte muzeum komiksu, poświęcone są im także murale tworzone regularnie na terenie całego kraju, a komiksowe postaci widnieją nawet na belgijskich paszportach.

Szczegółowy program:

Piątek - 09/09
16:00 - Współczesny komiks polski - spotkanie z kuratorem wystawy „Polski Komiks na festiwalu La Fête de la BD w Brukseli”, Piotrem Machłajewskim i Pawłem Timofiejukiem oraz z autorami obecnymi na wydarzeniu: Katarzyną „Zavką” Zawadką, Katarzyną Babis, Marzeną Sową „Marzi”, Wojciechem Stefańcem (język polski tłumaczony na język francuski)

Sobota - 10/09
14:00 - Spotkanie z ukraińską artystką Julią Vus prowadzone przez Pawła Timofiejuka (język angielski)
16:00 - Warsztaty dla dzieci prowadzone przez Julię Vus „Co to jest szkic?” (język angielski)

Na stoisku: Rysunek na żywo, dedykacje i autografy 
12:00 - 14:00 - Wojciech Stefaniec 
16:00 - 18:00 - Marzena Sowa „Marzi”

Niedziela - 11/09
14.00 - Warsztaty dla dzieci, scenariusz do komiksów, prowadzenie Marzena Sowa „Marzi” „Jak stworzyć swojego bohatera?” (język francuski)
16:00 - Warsztaty dla dzieci Kasi Babis & Zavki „Stwórz własny komiks, krok po kroku” (język angielski)

Na stoisku: Rysunek na żywo, dedykacje i autografy 
12:00 - 13:00 - Zavka
13:00 - 14:00 - Kasia Babis
15:00 - 17:00 - Yulia Vus

Autorzy obecni na festiwalu:

Zavka - ilustratorka i autorka komiksów, absolwentka ASP w Warszawie. Związana z alternatywną sceną artystyczną i komiksami spoza głównego nurtu. Jej styl to mieszanka snów, piękna i szaleństwa. Najważniejsze publikacje: komiksy – „Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia” oraz „Jazda stąd”, ilustrowana baśń – „Wąż”. Pracuje głównie na papierze tradycyjnymi metodami malowania farbami, rysowania ołówkiem i tuszem.

Katarzyna Babis - ilustratorka, pisarka i autorka komiksów mieszkająca w Warszawie. Debiutowała w 2015 roku picturebookiem „Maia of The Moon”, który w 2016 roku został nominowany do Warszawskiej Nagrody Literackiej. Rok później wydała swoją drugą książkę „The Elephant in The Room”. Od tego czasu skupia się na tworzeniu krótkich komiksów i komiksów politycznych („The Nib”, „In These Times”, „The New Yorker”). Jej prace znalazły się w antologii komiksowej „Guantanamo Voices” wydanej przez „Abrams ComicArts”, która została wybrana do zestawienia Best Graphic Novels of 2020 przez „New York Times”.

Marzena Sowa - polska scenarzystka komiksowa mieszkająca we Francji. Jest autorką autobiograficznych komiksów „Marzi” o swoim dzieciństwie w Polsce w latach 80., opowiadanych z perspektywy małej dziewczynki. „Marzi” została wydana we Francji i Belgii oraz przetłumaczona na angielski, hiszpański, włoski, niemiecki, koreański i chiński. Marzena tworzy również komiksy dla dzieci - wydała „Tej nocy, dzikie paprocie” razem z Bereniką Kołomycką oraz „Histoire de poireaux, de vélos, d'amour et d'autres phénomènes” razem z Aude Soleilhac. W 2017 roku rozpoczęła studia w szkole filmowej, a w 2019 roku nakręciła swój pierwszy krótkometrażowy dokument „Un essai sur nous deux” o swojej matce. 

Yulia Vus - ilustratorka i rysowniczka ze Lwowa w Ukrainie. Jej twórczość obejmuje ilustrację komercyjną, książkową, redakcyjną oraz projektowanie okładek, plakatów, liternictwo i animację. Yulia brała udział w licznych wystawach w Ukrainie i na świecie, jest jedną z twórczyń społeczności rysunkowej „Shozasketch” dla osób w każdym wieku, które uwielbiają rysować. Inspirację znajduje w momentach, sytuacjach i postaciach wziętych prosto z życia, których zawsze jest ich więcej niż potrzeba do ilustracji. Głównymi bohaterami jej komiksów są zazwyczaj jej adoptowany kot Phoebe, jej chłopak Ivan lub sama Yulia.

Wojciech Stefaniec - grafik, plakacista, malarz, autor okładek do książek i albumów muzycznych, rysownik komiksowy. Był laureatem nagród Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla Najlepszego Rysownika Roku w latach 2011, 2015 i 2019. Nagrody za najlepszy komiks otrzymał w 2013 i 2015 roku za album „Noir” (scenariusz Łukasza Bogacza) i „Wróć do mnie, jeszcze raz” (scenariusz Sztybora). Regularnie publikuje w fanzinach i magazynach poświęconych sztuce komiksu, takich jak „Ziniol”, „Biceps” czy „B5”.