Aktualności

fot. Ula Sołtys
15.06.2018

Polska „Noc w bibliotece” w Lambeth

Dziewiątego czerwca w Streatham Tate Library w Londynie odbyła się druga edycja „Nocy w bibliotece” zorganizowana przez projekt Poles Connect we współpracy z Wydziałem Konsularnym Polskiej Ambasady RP w Londynie. W tym roku do akcji przyłączył się również Polski Instytut Kultury, który objął patronat nad wydarzeniem, Instytut Książki ofiarował zaś zestaw książek dla dzieci.

W „Nocy w bibliotece” wzięło udział dwadzieścioro dziewięcioro dzieci i dziesięcioro opiekunów. Przygotowane dyplomy, przypinki okolicznościowe dla uczestników i książki przekazane przez Instytut – to wszystko, wraz z materiałami które zostały wykonane podczas zajęć warsztatowych, dzieci zabrały ze sobą do domu.

Celem „Nocy” jest zainteresowanie dzieci czytaniem, a także przyciągnięcie ich do bibliotek, które mogą stać się dla nich ciekawą przestrzenią, spajającą lokalną społeczność i wprowadzającą w świat literatury, a przy tym promującą dwujęzyczność i polską kulturę.

Zainteresowanie tegoroczną edycją było ogromne. W zeszłym roku zebranie dwadzieściorga pięciorga dzieci zajęło organizatorom z Poles Connect trzy tygodnie, w tym roku dwadzieścioro dziewięcioro dzieci zapisało się już po czterech dniach. Noc zaczęła się od wspólnego spotkania i przywitania dzieci przez organizatorów, przedstawicieli bibliotek i gości z Ambasady. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych i zajęciach animatorskich. W tym roku goszczono animatorów z Polski i Anglii, którzy ciekawie i przystępnie dla dzieci opowiadali o zwierzętach Puszczy Białowieskiej, a także za pomocą gier, zabaw i turniejów przybliżali dziedzictwo i kulturę Polski

Noc zakończyła się wspólną pizzą, oglądaniem filmu i spaniem w śpiworach między książkowymi regałami. Rano dzieci otrzymały dyplomy.

Od lat w gminie Lambeth dzięki współpracy z projektem Poles Connect biblioteki wspierają polską społeczność w organizowaniu wydarzeń. Dla wielu Polaków Streatham Tate Library funkcjonuje jako centrum aktywności społecznej i kulturalnej Polaków.

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć pod adresem: https://www.dagnephotography.com/Client-area/Night-In-the-Library/n-ZLtQKB/i-25QdzVC

*

Poles Connect jest projektem realizowanym przez jedną z brytyjskich organizacji  pozarządowych Stockwell Partnership, która już od wielu lat prowadzi programy lokalne, wspierające oddolne inicjatywy mieszkańców, w tym Polaków.

Projekt Poles Connect jest zarządzany przez polskojęzycznych mieszkańców, którzy wspólnie planują i organizują różne inicjatywy – nie tylko dla Polaków, ale też dla szerszej społeczności. Od 4 lat jego członkowie współpracują z bibliotekami w gminie organizując wiele wydarzeń społeczno-kulturalnych, a także regularnych zajęć i warsztatów w odpowiedzi na potrzeby i zainteresowania mieszkańców.

Poles Connect co roku ma swój udział w miejscowym festiwalu literackim Lambeth Readers & Writers Festival, prowadząc w ramach festiwalu polską edycję „Książkowiska”, któremu towarzyszą polski Turniej Jednego Wiersza dla dorosłych i zajęcia edukacyjne dla dzieci w języku polskim.