Aktualności

06.02.2020

Polska na targach książki w Mińsku z Piaseckim, Herbertem, Wiśniewskim

XXVII Międzynarodowe Targi Książki rozpoczęły się w środę w Mińsku. Na polskim stoisku oferowane jest ponad 600 tytułów, a jego organizator, Instytut Polski w Mińsku, przygotował dla gości m.in. prezentacje książek Sergiusza Piaseckiego, Zbigniewa Herberta i Janusza Wiśniewskiego.

„Mamy sezon jubileuszowy i tegoroczne targi są dobrą okazją, żeby zaprezentować nasz dorobek z ostatnich lat, a więc książki, przekłady, które powstały przy wsparciu instytutu” - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński. W tym roku instytucja ta świętuje 25-lecie swojej działalności na Białorusi.

W ramach targów polskie stoisko zaprosi gości na wiele spotkań, w tym prezentację przekładu „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” Sergiusza Piaseckiego, „Końca samotności” Janusza Wiśniewskiego i dzieł wybranych Zbigniewa Herberta.

Jak powiedział Karpiński, Instytut Polski wraz z partnerami: Wydawnictwem Ars Polona, białoruską Akademknigą, wydawnictwem Januszkiewicz i przy wsparciu Instytutu Książki przygotował bogatą ofertę dla białoruskich czytelników.

„Nowe wydanie »Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy« to uwieńczenie cyklu wydawniczego, w ramach którego została przetłumaczona na białoruski trylogia mińska tego autora” - mówił Karpiński. Jak podkreślił, białoruski przekład popularnego na Wschodzie Janusza Wiśniewskiego powstał szybciej niż rosyjskie tłumaczenie. „Jesteśmy dumni, że możemy tę pozycję zaproponować czytelnikom na Białorusi” - wskazał.

Dodał, że „dużą pracę” wykonano także, przygotowując tłumaczenia wybranych utworów Zbigniewa Herberta.

W programie polskiego stoiska będą atrakcje dla dzieci, warsztaty, spotkania z rysownikami i tłumaczami, a także prezentacja oferty edukacyjnej, w tym podręcznika do nauki języka polskiego.

XXVII edycja najważniejszej białoruskiej imprezy wydawniczej potrwa do 9 lutego.

[źródło: PAP, Justyna Prus]