Aktualności

25.11.2013

Polska na targach książki non/fiction

27 listopada rozpoczynają się 15 targi książki non/fiction w Moskwie. Będziemy w nich uczestniczyć po raz dziesiąty, prezentując rosyjskim wydawcom i czytelnikom to, co w literaturze polskiej najnowsze i najciekawsze: nowości wydawnicze z tego roku, książki dla dzieci i młodzieży oraz wybór tłumaczeń książek polskich autorów na język rosyjski.

Non/fiction to najważniejsze profesjonalne targi branży książkowej w Rosji, uczestniczy w nich prawie 300 wydawców z 18 krajów, a liczba odwiedzających wyniosła w ubiegłym roku 31 831. W 2013 gościem honorowym targów jest Szwajcaria, a gościem specjalnym – Holandia.

W Rosji, podobnie jak w Niemczech, ukazuje się co roku najwięcej przekładów polskich książek. Wydanie części z nich jest możliwe dzięki wsparciu Programu Translatorskigo ©POLAND. W ciągu ostatnich dwóch lat dofinansowaliśmy przekłady m.in.: „Rozmów z katem” Kazimierza Moczarskiego, „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego, biografii Janusza Korczaka autorstwa Joanny Olczak-Ronikier, „Cieni” Kornela Filipowicza, „Białej Marii” Hanny Krall, „Regionów wielkiej herezji” Jerzego Ficowskiego, „Świadectwa poezji” Czesława Miłosza, „Ziarna prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, „Martwej natury z wędzidłem” Zbigniewa Herberta, „Lotem gęsi” Mariusza Wilka oraz „Abecadła” Czesława Miłosza.

Jak co roku, dla rosyjskich wydawców oraz publiczności odwiedzającej targi przygotowaliśmy katalog „Nowe książki z Polski” w języku rosyjskim. Prezentujemy w nich najciekawsze nowości wydawnicze tego roku.

Targi Książki non/fiction potrwają do 1 grudnia, odbywają się w Centralnym Domu Artysty (Central House of Artists, 10, Krymsky val), polskie stoisko ma numer I-5.