Aktualności

25.07.2005

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie, 17-25 września 2005 r.

Polska jest w tym roku gościem honorowym 18. Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie (7-12 września). Z tej okazji rosyjska publiczność będzie miała szansę spotkać się ze znanymi polskimi autorami: Dorotą Masłowską, Tadeuszem Różewiczem, Wojciechem Kuczokiem i Jerzym Sosnowskim.

Spotkania organizują krakowski Instytut Książki i Instytut Polski w Moskwie.

Tadeusz Różewicz jest uznawany za jednego z największych i najwszechstronniejszych twórców polskiej literatury współczesnej. Ten poeta, prozaik i dramaturg zajmuje poczesne miejsce wśród najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Także w Rosji ukazało się w ostatnim czasie kilka jego książek. W Moskwie planowane są dwa spotkania z udziałem Różewicza, które prowadzić będą jego tłumacze: Ksenia Starosielska i Asar Eppel. 

Dorota Masłowska to najpopularniejsza polska pisarka młodego pokolenia, której debiutancka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną stała się najbardziej spektakularnym sukcesem wydawniczym w Polsce w ostatnich latach (ponad 120 000 sprzedanych egzemplarzy), książka ta została już przetłumaczona na sześć języków – niedawno ukazał się jako edycja amerykańska. W tym roku ukazało się także rosyjskie wydanie Wojny polsko-ruskiej (w wydawnictwie Inostranka). Na jednym ze spotkań Dorota Masłowska wystąpi wspólnie z rosyjską autorką Iriną Dieniżkiną. 

Wojciech Kuczok jest laureatem najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej NIKE. Otrzymał ją w ubiegłym roku za powieść Gnój. Podczas spotkania na polskim stoisku Kuczok będzie mówił o rosyjskim wydaniu tej książki, które ukaże się na początku września w wydawnictwie NLO. Drugie spotkanie z Wojciechem Kuczokiem poprzedzi projekcja filmu Pręgi, zrealizowanego na podstawie Gnoju. Film otrzymał główną nagrodę ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Jerzy Sosnowski, znany szeroko w Polsce jako dziennikarz radiowy popularnego programu, a także jako błyskotliwy eseista i pisarz, jest już w Rosji rozpoznawany jako autor sensacyjno-fantastycznej powieści z rosyjskim wątkiem szpiegowskim Apokryf Agłai. Pisarz będzie podpisywał jej rosyjskie tłumaczenie (Azbooka 2004), na polskim stoisku opowie także o innych swoich książkach oraz weźmie udział w spotkaniu prezentującym nową literaturę z Polski razem z Dorotą Masłowską i Wojciechem Kuczokiem.

Gospodarzem polskiego stoiska narodowego na targach jest Instytut Książki. Na 150 metrach kwadratowych zostanie zaprezentowana m.in. wystawa „Fenomen Solidarności” przygotowana przez Ośrodek KARTA z okazji 25-tej rocznicy powstania „Solidarności” oraz wystawa „Polska-Rosja” prezentująca polskie książki o tematyce rosyjskiej, opublikowane w ostatnich latach. Ta ostatnia wystawa powstała we współpracy z „Nową Polszą”. Instytut Książki przygotował także wystawę nowości literackich i książek wydanych dzięki wsparciu Programu Translatorskiego ©POLAND. Na stoisku będzie można otrzymać obszerny katalog poświęcony polskiej literaturze współczesnej, przygotowany w języku rosyjskim. Zawiera on teksty o współczesnej polskiej prozie, poezji, fantastyce, literaturze obyczajowej i dziecięcej. Prezentuje sylwetki i dorobek popularnych w Rosji autorów: Joanny Chmielewskiej, Stanisława Lema, Andrzeja Sapkowskiego oraz pisarzy średniego i najmłodszego pokolenia, między innymi: Jerzego Pilcha, Janusza Głowackiego, Pawła Huelle, Sławomira Shutego, Michała Witkowskiego. W katalogu znajdują się także tłumaczenia fragmentów najciekawszych polskich nowości literackich ostatnich miesięcy. Na polskim stoisku swoją ofertę wydawniczą przedstawią: Dom Wydawniczy Bellona, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne, LANGENSCHEIDT, drukarnia OZGRAF, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Rosikon, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo UNIVERSITAS, Ars Polona, Wydawnictwo Debit. Zainteresowani polską literaturę będą mogli kupić książki w umieszczonej na polskim stoiskuksięgarni. 

Program spotkań:

Czwartek, 8 września, stoisko polskie na targach nr A 35-

Godz. 14.00

Spotkanie z Dorotą Masłowską, autorką książki „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Inostranka 2005 

Godz. 15.00
Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem, autorem Książki „Gnój”, NLO 2005

Godz. 16.00
Spotkanie z Jerzym Sosnowskim, autorem książki „Apokryf Agłai”, Azbooka 2004
 

Czwartek, 8 września, księgarnia «Russkoje Zarubieżje», Адрес: Нижняя Радищевская, д. 2. (м. «Таганская»)

Godz. 19.00

Spotkanie z Dorotą Masłowską („Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, Inostranka 2005) i Iriną Deniżkiną

Piątek, 9 września

Wyższe Kursy Reżyserskie, Адрес: Большой Тишинский переулок, д. 12 (ст. м. «Краснопресненская», «Баррикадная

Godz. 10:30 - 14:00

Projekcja filmu «Рубцы» („Pręgi”) i spotkanie z autorem scenariusza Wojciechem Kuczokiem („Gnój”, NLO 2005)

Rosyjska Akademia Sztuk Teatralnych, РАТИ (ГИТИС), Адрес: Малый Кисловский переулок, д.6 (м. «Арбатская»)
Godz. 14.00
Spotkanie z Poetą: Tadeusz Różewicz
Moderacja: Prof. Larysa Sołncewa и Ксения Старосельская

СDL, Адрес: Большая Никитская ул., д.53 (ст.м. «Краснопресненская», «Баррикадная»)
Godz. 19.00 
Spotkanie z Poetą: Tadeusz Różewicz
Moderacja: Ksenia Starosielska

Sobota, 10 września, stoisko polskie na targach

Godz. 12.00

Spotkanie z Poetą: Tadeusz Różewicz

Sobota, 10 września, pokrovka, Адрес: ул. Покровка, 47 (ст. м. «Курская», «Красные ворота»)

Godz. 19.00

Spotkanie z Dorotą Masłowską („Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Inostranka 2005), Wojciechem Kuczokiem („Gnój”, NLO 2005) i Jerzym Sosnowskim („Apokryf Agłai”, Azbooka 2003)