Aktualności
Trudna, niezrozumiała, elitarna? Czy tylko taka może być poezja? Wcale nie! Poezja jest bliska każdemu i dla każdego dostępna. To właśnie chcą udowodnić organizatorzy projektu „Poezja miasta”, który ruszy z początkiem czerwca.
Organizatorzy przygotowali spotkania z twórcami, warsztaty, dyskusje, a nawet koncert, starając się stworzyć program, który nie nudziłby ani dzieci, ani młodzieży, ani dorosłych czy seniorów. Wybrane wydarzenia będą tłumaczone na język migowy. Wszyscy są mile widziani.
Już 1 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 „Poezję miasta” zainauguruje spotkanie z Tomaszem Nowaczykiem, który tworzy poezję dla dzieci. Po spotkaniu autor poprowadzi też warsztaty dla najmłodszych.
8 czerwca (wtorek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Jakubem Kornhauserem, które poprowadzi Marcin Pierzchliński. Dzień później poeta poprowadzi warsztaty literackie dla młodzieży i dorosłych. Efekty ich pracy twórczej pod okiem Kornhausera opublikowane zostaną na stronie internetowej biblioteki.
Kolejne warsztaty odbędą się 17 czerwca (czwartek) o godz. 17.00. “Czytanie poezji” to warsztaty międzypokoleniowe łączące młodzież i seniorów. Poprowadzi je Weronika Fibich-Foremska.
Po wakacyjnej przerwie, 28 sierpnia (sobota) o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu trzech bardów z zespołu „Pan Górski i Spółka”: Sebastiana Górskiego, Tomasza Skuzy i Przemysława Nowaka.
Jesienią podjęty zostanie muzyczny trop poezji. 7 września (wtorek) o godz. 18.00 gościem będzie Adam „Łona” Zieliński, który opowie o swej fascynacji poezją, o tworzeniu tekstów, o źródłach inspiracji. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język migowy.
2021 jest rokiem Tadeusza Różewicza. Dlatego 9 września (wtorek) o godz. 18.00 odbędzie się panel dyskusyjny, w którym weźmie udział dwóch wybitnych znawców twórczości poety, prof. Andrzej Skrendo i prof. Piotr Śliwiński.
18 września (sobota) organizatorzy zapraszają miłośników Melpomeny na dzień poetycki. Będzie to spotkanie z poetką, Ewą Lipską połączone z występem Alicji Czarnuszki z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO, która zaprezentuje wybrane wiersze poetki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00, będzie symultanicznie tłumaczone na język migowy.
Ukoronowaniem „Poezji miasta” będzie spacer poetycki po Szczecinie z przewodnikiem Przemkiem Głową i poetką Ewą Lipską. Wyruszyć będzie można 18 września (sobota) o godz. 12.00 z Placu Pawła Adamowicza, tuż przy filii nr 28.
Większość wydarzeń (poza spacerem i warsztatami) będzie realizowana w wersji hybrydowej: uczestnicy będą mogli być na nich obecni osobiście (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) lub obejrzeć je online. Na spotkania stacjonarne organizatorzy zapraszają do filii nr 7 przy Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8.
Nagrania ze spotkań będą też dostępne na kanale YouTube biblioteki oraz w formie podcastów w internecie.
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.