Aktualności

26.09.2022

Po ziemi łódzkiej szlakiem Marii Konopnickiej – wystawa w wojewódzkiej bibliotece

Do 19 października można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi wystawę „Tędy i owędy: podróże po ziemi łódzkiej szlakiem Marii Konopnickiej”. Ekspozycję przygotowano z okazji Roku Konopnickiej, uchwalonego przez Sejm w 180. rocznicę urodzin pisarki.

Jak zwracają uwagę autorzy wystawy, Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach, zmarła we Lwowie, ale wiele lat spędziła na ziemi łódzkiej. „Tu mieszkała z rodziną, odwiedzała sąsiadów, podróżowała z dziećmi, bywała w sprawach urzędowych, a przede wszystkim obserwowała świat dookoła, inspirowała się nim i tworzyła” – wyjaśniła Agata Chlebna z działu zbiorów regionalnych biblioteki.

Na prezentowaną w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi ekspozycję składają się: książki, zdjęcia, pocztówki, mapy, nuty i płyty analogowe związane z autorką „Roty”, baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, czy noweli „Mendel Gdański”.

„Choć wystawa przedstawia różne oblicza Konopnickiej, jej liryczno-patriotyczno-prozatorską twórczość dla młodzieży i dorosłych, przekłady oraz bardzo liczne utwory dla dzieci, to jednak głównym celem jest uwypuklenie związków pisarki z miejscowościami województwa łódzkiego: Bronowem, Gusinem, Uniejowem, Łęczycą, Poddębicami, Łowiczem, Nieborowem, Arkadią, Sieradzem i Zduńską Wolą” – podkreśliła Chlebna.

Ważnym wątkiem jest ukazanie atrakcyjności turystycznej Łódzkiego, dlatego na wystawie zaprezentowano miejsca na mapie regionu, które warto zwiedzić - np. proponowanym szlakiem Marii Konopnickiej. Jak przekonują autorzy ekspozycji, oglądając ją, można zainspirować się przedstawioną literaturą z dziedziny krajoznawczej, przewodnikami, mapami różnego rodzaju szlaków turystycznych (rowerowych, wodnych, końskich) i zaplanować wyprawę po drogach i bezdrożach Łódzkiego.

Konopnicka jest autorką utworów dla dzieci, liryk stylizowanych na ludowe („A jak poszedł król na wojnę”), realistycznych obrazków („W piwnicznej izbie”), nowel („Mendel Gdański”) i poematu z dziejów emigracji polskiej „Pan Balcer w Brazylii”.

Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów - jej baśń „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” przetłumaczono na blisko 50 języków.

Urodziła się w Suwałkach. Debiutowała w 1870 r. wierszem „W zimowy poranek”. W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od drugiej połowy lat 80. XIX wieku aż do śmierci. W 1882 r., w wieku 40 lat Konopnicka rozpoczęła prawie trzydziestoletni etap wędrówek po świecie - zwiedziła m.in.: Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Czechy, Austrię. Od 1882 do 1910 r. odwiedziła przeszło 100 miejscowości.

Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie; pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim. (PAP)

źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna