Aktualności

10.06.2006

Po spotkaniu z Bronisławem Wildsteinem

W piątek, 9 czerwca, w Bibliotece Narodowej odbyło się spotkanie z Bronisławem Wildsteinem. Gość Salonu Pisarzy, który współorganizuje Instytut Książki, jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem, a od niedawna także Prezesem TVP.

Napisał m.in. powieści: Jak woda, Brat, Mistrz, szkice publicystyczne: Dekomunizacja, której nie było czyli Mistyfikacja triumfująca oraz Długi cień PRL-u, czyli dekomunizacja, której nie było

Bronisław Wildstein był korespondentem Radia Wolna Europa, publikował w prasie emigracyjnej, pracował w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, swoje teksty zamieszczał w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Kulturze”, „Nowym Państwie”, „Tygodniku Powszechnym”. 

Prof. Włodzimierz Bolecki na wstępie stwierdził, iż w swej twórczości pisarz dotyka spraw najważniejszych, chętnie podejmuje tematy związane z biografią pokolenia autora, które zetknęło się z nieubłaganym systemem i próbowało odnaleźć się w tamtej rzeczywistości. Powieści pisarza wyróżnia bogata galeria postaci. Wildstein ma talent kreślenia panoramy społecznej, a jednocześnie potrafi wspaniale kreślić postaci poszczególnych bohaterów. Krytycy piszą o jego utworach, że są niezwykle interesującymi obrazkami obyczajowymi. 

Podczas spotkania Bronisław Wildstein przeczytał fragmenty swojej najnowszej powieści Dolina nicości, której pisanie przerwały mu obowiązki szefa Telewizji Polskiej, ale którą chciałby dokończyć jeszcze w tym roku.