Aktualności

05.12.2019

Plakat Michała Batorego zwyciężył w konkursie na plakat gombrowiczowski

Jury konkursu na plakat gombrowiczowski uznało, że praca Michała Batorego stanie się festiwalowym plakatem XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu - poinformowała w środę PAP rzecznik prasowa Edyta Bach. Festiwal rozpocznie się 17 października 2020 roku.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wraz z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłosiły wyniki zamkniętego konkursu międzynarodowego na plakat XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, do którego zostali zaproszeni uznani artyści, m.in.: Justyna Czerniakowska, Małgorzata Gurowska, Anna Wieluńska, Agnieszka Ziemiszewska, Julia Zuzina, Michał Batory, Sławomir Kosmynka, Mateusz Machalski, Paweł Ryżko, Aleksander Walijewski.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa Edyta Bach, „w siedzibie teatru w Radomiu jury w składzie: Małgorzata Potocka (dyrektor Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu), Mariusz Knorowski (kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie), Tomasz Tyczyński (kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), oraz Wojciech Leder (artysta malarz, profesor ASP w Łodzi), przyznało swoje nagrody”.

Jury uznało, że praca Michała Batorego stanie się festiwalowym plakatem najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Michał Batory jest jednym z najbardziej uznanych i cenionych plakacistów na świecie, a jego prace były prezentowane w wielu galeriach na świecie, m.in. w paryskim Luwrze.

Kolejne miejsca przyznano pracom Justyny Czerniakowskiej i Annie Wieluńskiej.

Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu w październiku 2020 roku, a także na pokonkursowych wystawach w galeriach w Polsce i za granicą.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu od 1993 roku jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który jest realizowany w cyklu biennale. Od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny - łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę oraz film.

Był to pierwszy konkurs na plakat gombrowiczowski ogłoszony przez organizatorów festiwalu. Konkurs dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu w dniach 17-24 października 2020 roku.

[źródło: PAP, Grzegorz Janikowski]