Aktualności

fot. Facebook / Muzeum Podlaskie w Białymstoku
01.02.2023

Pierwsze wydanie „Śpiewów historycznych” Niemcewicza do obejrzenia w Muzeum Podlaskim

Pierwsze wydanie programowego dzieła Juliana Ursyna Niemcewicza pt. „Śpiewy historyczne” z 1816 roku jest lutowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Można je oglądać w instytucji do końca miesiąca.

Akcja „Zabytek miesiąca” została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 roku, ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Zmieniające się co miesiąc eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku.

W lutym zabytkiem miesiąca zostały „Śpiewy historyczne z muzyką i rycinami” Juliana Ursyna Niemcewicza, które wydane zostały w 1816 roku. To pierwsze wydanie książkowe tego dzieła. Na co dzień znajduje się ono w zbiorach Biblioteki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

„»Śpiewy historyczne« były programowym dziełem Juliana Ursyna Niemcewicza, poety schyłku klasycyzmu, aktywnego działacza politycznego o poglądach patriotycznych i antyrosyjskich” – poinformowało w środę muzeum.

Dzieło opisuje władców oraz rycerzy polskich od Bolesława Chrobrego po Jana III Sobieskiego, omawia też dzieje Polski do czasów Księstwa Warszawskiego. Poszczególne utwory powstały w większości między 1808 a 1810 rokiem.

Jak podaje Podlaskie Muzeum, „Śpiewy historyczne” zyskały dużą popularność, „kształtując wyidealizowane wyobrażenie o rycerskiej przeszłości Rzeczpospolitej oraz budując patriotyzm kolejnych pokoleń odbiorców”. Były też lekturą szkolną, śpiewano je publicznie i inscenizowano. „Patriotyczny charakter dzieła oraz jego niesłabnąca na przestrzeni XIX wieku popularność prowadziły do powtarzających się represji ze strony zaborców, jak ograniczenia dystrybucji, czy usuwanie z bibliotek” – napisała instytucja.

„Śpiewy historyczne” można oglądać do 28 lutego. Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem, którą można nabyć w muzeum.

Akcja „Zabytek miesiąca” jest prowadzona w muzeum od września 2021 roku i ma zwiększyć popularność muzeum wśród zwiedzających i zachęcać do zwiedzania placówki. Pierwszym eksponatem była ceramiczna plakieta z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowana na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach m.in.: przedwojenna figura fajansowa „Niedźwiedź”, srebrna lampa chanukowa z 1875 roku, ikona Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 roku, radio z getta Bielsku Podlaskim czy średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie; jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum wchodzi siedem oddziałów, m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie. Nowym oddziałem ma być powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna