Aktualności

22.01.2014

Pierwsza książka w serii miesięcznika "Teatr"

W styczniu do księgarń trafiła książka Jerzego Koeniga Kto ma mieć pomysły? Szkice i felietony teatralne z lat 1978–2008. Jest to pierwszy tom serii miesięcznika „Teatr” – Teatr. Krytycy, w której będą się ukazywały książki zbierające teksty współczesnych krytyków teatralnych. 

Zapraszamy do słuchania dzisiejszego „Sezonu na Dwójkę” (godz. 18.00) - o książce rozmawiać będą Wanda Zwinogrodzka, wieloletnia szefowa Teatru TVP, Janusz Majcherek, krytyk teatralny oraz Paweł Płoski, autor opracowania książki Jerzego Koeniga. Audycję poprowadzi Jacek Wakar.



Książka Kto ma mieć pomysły? jest pasjonującym komentarzem do losów teatru polskiego w ostatnim półwieczu. Koenig – aktywny uczestnik i uważny obserwator życia teatralnego, także w jego wymiarze społecznym i politycznym – ocenia sytuację teatru w Polsce, wspomina wybitnych ludzi kultury, komentuje, przypomina, żartuje, prowokuje, czasem zrzędzi. Przenikliwe opinie Jerzego Koeniga są znakomitym kontekstem dla współczesnych debat o polskiej kulturze. „Chcemy tego czy nie, musimy nauczyć się robić teatr zwykły w czasach nijakich.” – pisał prowokacyjnie Jerzy Koenig. 

Jerzy Koenig nie planował tej książki. Tom zbiera rozproszone teksty – wspomnienia, szkice, felietony, głosy w ankietach, wypowiedzi prasowe, wystąpienia – które ukazały się po publikacji Rekolekcji teatralnych (1979), jedynego zbioru przygotowanego przez krytyka. W odróżnieniu od prawdopodobnego autorskiego wyboru, ten nie jest zbyt restrykcyjny. To świadoma decyzja. Kto ma mieć pomysły pokazuje rozległość spraw i zainteresowań autora. Te teksty wciąż – używając charakterystycznego zwrotu Koeniga – coś znaczą. 


Jerzy Koenig. Pomysłodawca, organizator Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie.
Wieloletni dyrektor Teatru Telewizji. Jeden z najważniejszych ludzi teatru w drugiej połowie XX wieku.
Inspirował, organizował, otaczał opieką swoich współpracowników – zawsze jakby z drugiego planu, pozornie nieobecny, w każdym razie nie najważniejszy. Zarówno WoT, jak i Teatr Telewizji pod jego kierunkiem, to najlepsze lata tych instytucji. 
Należał do tych nielicznych, którzy nie domagali się adoracji i hołdów za swoją pracę. Brak mi jego ironicznego spojrzenia spod okularów i sceptycznego, ale pełnego delikatności sposobu przeprowadzania krytycznych ocen.

- Jan Englert

Jerzy Koenig (1931–2008) krytyk teatralny, recenzent, redaktor („Dialog”, „Współczesność”, „Teatr”), tłumacz, znawca teatru rosyjskiego i radzieckiego. Publikował m.in. w „Expresie Wieczornym”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Foyer”, „Dzienniku”. Pedagog warszawskiej Akademii Teatralnej. Współzałożyciel i pierwszy dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze. Członek niezliczonych komisji, rad, jury (m.in. wieloletni członek komisji programowej Warszawskich Spotkań Teatralnych). Dyrektor Starego Teatru w Krakowie w latach 1998–2002. Długoletni redaktor naczelny Teatru Telewizji TVP, który pod jego kierownictwem rozkwitł. 
 

Jerzy Koenig
Kto ma mieć pomysły? Szkice i felietony teatralne z lat 1978–2008
Wybór i opracowanie Paweł Płoski
Posłowie Janusz Majcherek
Instytut Książki – miesięcznik „Teatr”
Warszawa – Kraków 2014
Patroni medialni: Dwójka – Polskie Radio, TVP Kultura