Aktualności

21.02.2019

Pierwsza edycja Poznańskich Targów Książki już 1 marca

W stolicy wielkopolski wkrótce rozpocznie się pierwsza edycja Poznańskich Targów Książki, które będą trwały od 1 do 3 marca. Czytelnicza publiczność doczekała się, że wreszcie zostanie wykorzystany największy potencjał wystawienniczy w Polsce, jakim dysponują Międzynarodowe Targi Poznańskie – dla promocji książki i czytelnictwa na szeroką skalę.

Zapowiada się tłok – i czytelników, i autorów. W marcu ubiegłego roku w odbywających się równolegle czterech imprezach, czyli w XXII Targach Edukacyjnych, Targach Pegazik – Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, organizowanych od 2002, a od 2005 odbywających się na ternie MTP, 20. Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej oraz w Targach Educet, czyli Targach Technologii i Wyposażenia dla Edukacji uczestniczyło 37,2 tys. zwiedzających. W tym roku frekwencja powinna być jeszcze większa, bo organizatorzy podjęli szerokie działania marketingowe i promocyjne.

Przebojem wśród targowych spotkań będzie prezentacja książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, której autorem jest sir John Dermont Turning, brytyjski specjalista w zakresie łamania szyfrów z czasów II wojny światowej, znany prawnik i ekonomista, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, bratanek Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki. Złamanie Enigmy jest ściśle związane z Poznaniem, wkrótce ma być otwarte Muzeum Enigmy, a przed głównym wejściem do poznańskiego Zamku stoi pomnik trzech polskich kryptologów.

– Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, które znacząco przyspieszyło jej zakończenie. Bratanek Alana Turinga, jednego z brytyjskich kryptologów, pisze jednak przede wszystkim o ludziach, indywidualistach i ekscentrykach, o ich niezwykłych zmaganiach intelektualnych i odwadze, oraz o tym, w jaki sposób współpraca przy łamaniu szyfru zmieniała ich losy. Sir Dermot Turing podkreśla w niej znaczenie działań wszystkich państw biorących udział w złamaniu szyfru słynnej Enigmy: Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, nie zapomina także o osiągnięciach trzech polskich matematyków, którym jako pierwszym się to udało – mówi Bogusław Tobiszowski z wydawnictwa Rebis.

Sir Dermot Turing będzie uczestniczył w oficjalnym otwarciu Poznańskich Targów Książki w piątek 1 marca o godz. 10.30, a z czytelnikami spotka się tego samego dnia o godz. 16. w pawilonie 15 w sali D (wejście B). Po spotkaniu wydawca zaprasza na stoisko, gdzie autor spotka się z czytelnikami i będzie podpisywał swoją książkę.

W trakcie uroczystości otwarcia Poznańskich Targów Książki w piątek 1 marca zostaną wręczone prestiżowe Nagrody Pegazika dla twórców i promotorów czytelnictwa, a także będzie ogłoszony werdykt w trzech konkursach edytorskich i wręczone zostaną nagrody dla wydawców: w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz o Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w Konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki oraz w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.

Organizatorzy przygotowali bogaty program dla wszystkich grup czytelniczych, nawet dla najmłodszych, których zapraszają do Strefy NajNaj, specjalnej przestrzeni dla dzieci 0-4 i ich opiekunów, gdzie najmłodsi bibliofile mogą smakować książki wszystkimi zmysłami. O pełnych godzinach odbywać się będą sesje wspólnego czytania, czytania wrażeniowego, czytania – fikania i czytania – brykania. Najnaj-Strefę odwiedzą też specjalni gości, m.in. Elmer, Kicia Kocia, Reksio. Strefę poprowadzi Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody Pegazik w roku 2018 w kategorii Przyjaciel książki dla dzieci.

Na Poznańskich Targach Książki będą gościć wybitni autorzy, pisarze i graficy. Gościem Targów będą: Aleksander R. Michalak, autor wydanego w 2018 roku thrillera „Denar dla Szczurołapa” (Replika), Marcin Szczygielski, znakomity pisarz i publicysta, Jakub Małecki, utalentowany pisarz młodego pokolenia, a także Filip Springer – tłumacz literatury z języka angielskiego, pisarz, fotograf i reporter oraz Ilona Wiśniewska, która zaprowadzi czytelników na północne krańce Europy, a spotkanie z nią będzie prowadzić dziennikarz i reporter Włodzimierz Nowak.

Wydawnictwo Poznańskie zaprasza na wydarzenie zatytułowane „Kierunek: Północ!”, podczas którego dr Przemysław Czarnecki będzie rozmawiać z Natalią Kołaczek, autorką książki „I cóż, że o Szwecji” oraz Maciejem Brenczem, autorem książki „Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc”. Wielką rzeszę miłośników ze wszystkich pokoleń zgromadzi z pewnością Bohdan Butenko, genialny ilustrator i autor wielu poczytnych książek.

Tradycją poznańskich spotkań z książką dla dzieci jest cykl wykładów prowadzonych przez najwybitniejszych specjalistów z tej dziedziny, skierowanych do nauczycieli, bibliotekarzy i dziennikarzy, a także do wszystkich innych osób z różnych grup wiekowych zainteresowanych tą tematyką. W tym cyklu jeden z wykładów jest zatytułowany „Wiersze dla dzieci malowane słowem, obrazem i dźwiękiem”, a wygłosi go Ewa Gruda, wieloletnia szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.
Pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki odbędzie się panel „Kanon literatury dziecięcej a edukacja kulturowa” zorganizowany przez Wydawnictwo Naukowe UAM i Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu.

Tradycyjnie na poznańskich targach Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, zaprezentuje problemy odnoszące się do prawa autorskiego, a jego tegoroczny wykład nosi tytuł „Klątwa za kradzież książki, czyli jak chronić twórczość i kulturę”. Tradycyjne będzie też spotkanie z mec. Joanną Hetman-Krajewską z Kancelarii Prawniczej Patrimonium, która poprowadzi  spotkanie „Wydawca a prawa autorskie: co zrobić, żeby wilk był syty, a owca cała, czyli wydawca mógł korzystać z utworu, a prawa autora były należycie chronione”.

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na spotkanie zatytułowane „Co knują wydawcy? O nowych książkach dziecięcych – dla księgarzy i bibliotekarzy”. Będą to prezentacje zapowiedzi książkowych współpracujących ze sobą małych wydawnictw: Babaryba, Dwie Siostry, Format, Literackie, Tako i Wolno.

Odbędzie się też panel dyskusyjny „Lektura, tylko która? To, co zachwyca uczniów”, czyli przegląd nowości wydanych w roku szkolnym 2018/19 z udziałem Małgorzaty Narożnej, Joanny Przygońskiej, Iwony Wierzby, Krystyny Adamczak i Małgorzaty Swędrowskiej.

Szczególne miejsce na Poznańskich Targach Książki zajmuje sztuka ilustracji, a program Poznańskich Targów Książki obejmuje szereg bardzo interesujących wystaw. W cyklu „Mistrzowie ilustracji” zostaną zaprezentowane prace Piotra Sochy (Pawilon 7), jednego z najlepszych współczesnych polskich ilustratorów, autora ilustracji i opracowań graficznych do kilkudziesięciu publikacji, wśród których znajdują się doceniane w całym świecie i uznawane za przykłady wzorowego opracowania ilustratorskiego „Pszczoły i Drzewa” (Dwie Siostry). Tak jak w latach poprzednich przygotowano też wystawę z cyklu „Salon Ilustratorów”, która obejmuje prace kilkudziesięciu młodych twórców tuż po ilustratorskim debiucie lub tych, którzy zdobyli już pewne uznanie. Będzie też wystawa prac Nagrody IBBY 2018 (Sekcji Polskiej) i Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY – Zlata Stuha.

Odbędzie się panel dyskusyjny „Książka Obrazowa – skarb czy problem?”, a książka obrazowa nazywana też książką obrazkową (picture book) od dawna budzi powszechny zachwyt i cieszy się uznaniem na całym świecie. O tym będą rozmawiać uczestniczki dyskusji moderowanej przez dr Jarosława Borowca, wśród których będą: prof. Katarzyna Krzak-Weiss (UAM), dr Magdalena Sikorska (UKW w Bydgoszczy), Ewa Łukaszenko (Drukarnia Edica), Barbara Myszka (Biblioteka Raczyńskich) i Joanna Gaca-Wyczółkowska (Wydawnictwo Miejskie Posnania).

Wydawnictwo Claroscuro zaprasza na spotkanie dla dzieci „Jak powstają książki”, a także na spotkanie poznańskich blogerów literackich z niezależnymi wydawcami. W programie niedzielnym jest też spotkanie w Salonie Autorskim zatytułowane „8 lat wojennej miłości. ‘Listy do Wandy’ – od Borysławia do Mielca”. Udział w nim wezmą: Jan Król, syn bohaterów książki, oraz współautorzy: Marzena Woronow i Piotr Dobrołęcki.

W tym roku w Poznaniu debiutuje kolejna edycja Wielkiej Wymiany Książek „Z półki na półkę”. Można na niej upolować nowości przekazywane przez wydawnictwa współpracujące z lubimyczytać.pl.

Poznań ma piękne tradycje targów książki. Tu w 1947 roku rozpoczęły się największe targi książki w Polsce, które zostały w 1958 roku przeniesione do Warszawy. W 1947 roku podczas wznowionych pierwszy raz po II wojnie światowej Międzynarodowych Targach Poznańskich oprócz dominującej oferty produktów przemysłowych prezentowane były również książki. Rok później nie tylko zaprezentowano książki polskie, ale książki pojawiły się też na stoiskach Austrii, Holandii, Jugosławii i ZSRR. W roku 1950 nastąpił dalszy rozwój – cała ekspozycja książkowa została zgromadzona w oddzielnym pawilonie. Międzynarodowe Targi Poznańskie były zawieszone w latach 1951-1954, a na reaktywowanych w 1955 roku XXIV MTP zorganizowano odrębną ekspozycję książek polskich w pawilonie, który miał numer 13. i nazywany był „Parasolem”. Poza tym w innych pawilonach, gdzie eksponowano głównie artykuły przemysłowe, prezentowano również książki na stoiskach Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Republiki Federalnej Niemiec, Czechosłowacji, Francji, USA, Szwajcarii i ZSRR. Kolejny etap to I Międzynarodowe Targi Księgarskie, jakie trwały przez dwa tygodnie – od 17 czerwca do 1 lipca 1956 roku w ramach XXV Międzynarodowych Targów Poznańskich. 19 wystawców zagranicznych z 12 krajów zgromadzono w galerii pawilonu nr 9, natomiast 33 polskich wydawców prezentowało swoje tytuły w ramach ekspozycji zorganizowanej tak jak rok wcześniej w pawilonie nr 13. Był to gorący czas, bo w ostatnich dniach Targów miały miejsce tzw. wypadki poznańskie. 28 czerwca, w tzw. czarny czwartek, wybuchł strajk w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań, w latach 1949–1956 noszących nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań, i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy.

Rok później w ramach MTP odbyły się II Międzynarodowe Targi Księgarskie. Tym razem w pawilonie 10. przedstawiono oferty 33 polskich wystawców i 38 wystawców zagranicznych z 16 krajów, a dodatkowo szereg firm wydawniczych i księgarskich organizowało swoje stoiska w ramach ekspozycji narodowych. Kolejna edycja targów książki w roku 1958 została zorganizowana już w Warszawie jako Międzynarodowe Targi Książki w Pałacu Kultury i Nauki.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]