Aktualności

03.11.2020

Piąta edycja konkursu „1000 powodów, by czytać”

Do 2 grudnia można głosować na jedną z 550 szkół podstawowych z całej Polski, które zgłosiły się do piątej edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”. O zwycięstwie zadecyduje największa liczba głosów oddanych w aplikacji mobilnej Empik. Każdy użytkownik ma do dyspozycji jeden głos dziennie, który może oddać na wybraną podstawówkę. Empik sfinansuje zakup 10 tys. książek.

Wyłonionych zostanie dziesięciu zwycięzców – pięć małych (do 120 uczniów) i pięć dużych szkół, które otrzymają po tysiąc książek i czytniki e-booków. Co ważne, uczniowie sami wybiorą tytuły, które trafią na szkolne półki.  Przy ustalaniu listy pozycji kierują się własnymi zainteresowaniami i upodobaniami. W ramach zgłoszeń uczniowie każdej ze szkół startujących w tegorocznej edycji konkursu przygotowali prace plastyczne z motywami zaczerpniętymi ze świata literatury.

– Ogromnie cieszy nas liczba zgłoszeń do konkursu, zwłaszcza teraz – w trudnej i pełnej wyzwań sytuacji, w jakiej znalazły się szkoły. Finalnie zarejestrowało się ponad pół tysiąca podstawówek! Teraz wszystko w rękach uczniów, rodziców, znajomych, sąsiadów i miejscowych miłośników czytania. Każdy może oddać głos raz dziennie, dlatego zachęcamy, aby okazywać wsparcie swojej szkole każdego dnia aż do 2 grudnia – komentuje Justyna Chmielewska, managerka projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

– Należy pamiętać, że dzieci pod przymusem nie sięgną po książkę. Rolą dorosłych jest pokazać im, że czytanie to przyjemna i inspirująca forma spędzania wolnego czasu – tłumaczy psycholog dziecięca Monika Perkowska. – Proponowanie najmłodszym, aby spróbowali samodzielnie wybrać pozycje, które wydają im się interesujące, stanowi podstawę promocji czytelnictwa wśród dzieci. Dlatego tak ważne jest wyposażenie szkolnej biblioteki. Oprócz lektur szkolnych powinna ona oferować lektury dodatkowe, najnowsze pozycje, również popularnonaukowe, o których uczniowie rozmawiają na co dzień, a których z różnych przyczyn nie znajdą w domu.

– Dla dzieci, które nie lubią czytać, atrakcyjne mogą okazać się konkursy i zabawy związane z książkami – dodaje Perkowska. – Warto też organizować wspólne czytanie lub słuchanie audiobooków, zachęcać do tworzenia ilustracji do ulubionych pozycji, wymyślania i spisywania własnej opowieści, nadawania im tytułów i projektowania okładki. Każda forma „przebywania” z książkami pomaga najmłodszym poszerzać pogląd na temat czytelnictwa. Niektóre dzieci, które dotąd uważały czytanie za nudne, mogą odnaleźć nową pasję.

Ogłoszenie wyników nastąpi 7 grudnia.

Konkurs jest organizowany przez Empik. Akcję zasilali sami klienci, bowiem część kwoty z każdego zakupu w ramach programów Empik Premium i Empik Premium Free przeznaczona jest na program “1000 powodów, by czytać”.

Aby zagłosować, wystarczy zarejestrować konto i przystąpić do programu Empik Premium Free, a następnie oddawać głos każdego dnia.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Więcej informacji na temat akcji oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.empik.com/biblioteki.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]