Aktualności

03.12.2020

Pasmo Literackie na Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie przed 30. edycją proponuje już w tym roku szereg wydarzeń on-line pod hasłem Prolog. Jednym z punktów programu będzie Pasmo Literackie, organizowane już po raz piąty przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W programie m.in. premierowe spotkanie z Anne Applebaum wokół książki Zmierzch demokracji, rozmowa z Shulemem Deenem o świecie amerykańskich chasydów i sekularyzacji, spotkanie z Mikołajem Grynbergiem i Wiolettą Grzegorzewską, dyskusja o innowacjach w izraelskiej gospodarce z Avi Jorischem wokół książki I będziesz się rozwijał czy literacko-filmowe wspomnienie Stefana i Franciszki Themersonów. Organizatorzy zapraszają od 12 do 17 grudnia na transmisje live na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW.

Motywem przewodnim wydarzeń Prologu 30. FKŻ będzie Ogień – żywioł, który przenika zarówno najstarsze kultury na świecie, w tym kulturę tworzoną w Izraelu i w żydowskiej diasporze, jak i twórczość gości Pasma Literackiego. Kulminacja wydarzeń literackich przypadnie na czas święta Chanuka, pomiędzy 12 a 17 grudnia.

Wszystkie wydarzenia Pasma Literackiego odbędą się w formule online, z bezpłatną transmisją na profilach Kraków Miasto Literatury UNESCO i Jewish Culture Festival in Krakow na Facebooku oraz na platformie VOD PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

PROGRAM

12.12, g. 17.00 | Tajne przez poufne. Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

Prowadzenie: Monika Ochędowska

W książce Poufne (Wydawnictwo Czarne 2020) Mikołaj Grynberg powraca z piękną, osobistą prozą, której centralnym elementem jest tym razem zwyczajna historia zwyczajnej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Świat, w którym błahe spóźnienie staje się przyczynkiem do paniki podszytej upiorami XX wieku, jest bliżej niż myślimy – czasami zaraz za ścianą.

13.12, godz. 17.00 | Zmierzch demokracji. Spotkanie z Anne Applebaum

Prowadzenie: Michał Okoński

Widmo radykalnej zmiany krąży nad światem. W zrozumieniu kryzysu, pod którym w ostatnich dekadach ugina się na całym świecie demokratyczny Pax Romana, szczególnie ważne jest wysłuchanie głosu tych, którzy podłoże i przyczyny dzisiejszych wojen politycznych i medialnych dostrzegli już wiele lat temu. Zapraszamy na premierowe spotkanie wokół polskiego wydania książki Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu (Wydawnictwo Agora 2020) autorstwa wybitnej historyczki komunizmu i badaczki współczesnej polityki.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Wydawnictwem Agora.

14.12, godz. 18.00 | Bądź cyklistą we własnym mieście

Dyskusja: Jakub Kornhauser, Ireneusz Kania

Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Niejeden i niejedna z nas tęskni do „April skies” i chwil, kiedy wolno bezkarnie i do późna błądzić na rowerze po przedmieściach miasta, ale są tacy, dla których to całe życie, niezależnie od pory roku. O cegielni w Zesławicach i innych nieznanych fenomenach peryferii, szalonym ufałdowaniu południowej strony Krakowa i ponadpokoleniowej pasji do „dwóch kółek” rozmawiają ich krakowscy entuzjaści – Jakub Kornhauser, autor książki Premie górskie najwyższej kategorii (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2020), dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz oraz wybitny tłumacz, znawca buddyzmu i wielki erudyta Ireneusz Kania.

15.12, godz. 18.00 | Dodatkowa dusza Wioletty Grzegorzewskiej

Prowadzenie: Georgina Gryboś

Inspiracją dla najnowszej książki Wioletty Grzegorzewskiej, autorki głośnych Gugułów (2017) nominowanych do Nagrody Bookera, były autentyczne okupacyjne losy ojca i syna uwięzionych w warszawskim getcie. Dodatkowa dusza (Wydawnictwo Literackie 2020) niczym bohaterowie Drogi Cormacka McCarthy’ego konfrontuje nas z pierwotnym duchem rodzicielstwa w czasie zagrożenia i zagłady. Co zostało po historii Juliana i Marcina Brzezińskich?

16.12, godz. 18.00 | Themersonowie. „Power couple” polskiej awangardy

Rozmowa: Adriana Prodeus, Anna Taszycka

Pisarz (powieści, opowiadania, dramaty, książki dla dzieci), filozof, kompozytor, poeta, autor filmów awangardowych, wydawca. Malarka, rysowniczka, ilustratorka, scenografka, wydawczyni i nauczycielka akademicka. Przeciwnicy wszelkich stereotypów, tropiciele absurdów ukrytych w pozornie logicznym porządku rzeczywistości, mistrzowie paradoksu i przewrotnej ironii. Czym byłaby (lub jest) polska kultura bez Stefana i Franciszki Themersonów? Do legendy „power couple” rodzimej awangardy powracają Adriana Prodeus, kuratorka i krytyczka filmowa, autorka książki Themersonowie. Szkice biograficzne (Czuły Barbarzyńca 2010) oraz filmoznawczyni i publicystka Anna Taszycka. Podczas rozmowy zostaną wyświetlone eksperymentalne filmy krótkometrażowe autorstwa Themersonów.

17.12 godz. 18.00 | „I będziesz się rozwijał”, czyli o Izraelu inaczej

Spotkanie: Avi Jorisch (IL)

W jaki sposób kraj wielkości województwa podlaskiego stał się światowym zagłębiem start-upów? Jak osiągnąć samowystarczalność hydrologiczną, kiedy ponad połowa państwa jest pustynią? Uczestnicy spotkania wokół książki Aviego Jorischa I będziesz się rozwijał. Izraelska innowacyjność, która zmienia świat (Wydawnictwo Dialog 2020) przyjrzą się fenomenowi innowacyjności gospodarki kraju targanego potężnymi napięciami etnicznymi i religijnymi, próbując uchwycić zjawiska o potencjale tworzenia ponadkulturowej wspólnoty w regionie.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.

Pasmo Literackie na Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej wpisuje się w szereg działań popularyzujących literaturę i czytelnictwo podczas wybranych krakowskich festiwali w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF.