Aktualności

04.08.2022

Otwarcie wystawy „Wenus. Schulz / Cranach” w Kordegardzie

W Kordegardzie – galerii Narodowego Centrum Kultury dziś o 18:00 otwarta zostanie ekspozycja „Wenus. Schulz / Cranach” prezentująca dzieła plastyczne Lucasa Cranacha Starszego i jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku – Brunona Schulza.

Jak wyjaśniono, jednego z czołowych twórców niemieckiego renesansu Lucasa Cranacha Starszego oraz Brunona Schulza – XX-wiecznego polskiego malarza, grafika i pisarza ze zasymilowanej żydowskiej – „pozornie dzieli wszystko”.

Podkreślono, że ekspozycja ich prac w jednej przestrzeni stwarza nową perspektywę poznawczą. „Artyści swoje widzenie świata wyrażają przez metaforę, baśń, mit i wyobraźnię. Za wyśmienitą kreską, kompozycją, atmosferą kryje się sfera sensualna” – czytamy w zapowiedzi wystawy. „Obaj głoszą pochwałę kobiecości” – zaznaczono.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć 15 prac Brunona Schulza ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, wykonanych w technice graficznej cliché verre, która polega na wydrapaniu rysunku na pokrytej prześwietloną emulsją kliszy fotograficznej, a następnie fotografowaniu jej na światłoczułym papierze. Siedem rysunków w ołówku i kredce pochodzi ze zbiorów warszawskiego Muzeum Literatury.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również trzy odbitki drzeworytnicze Lucasa Cranacha Starszego z kolekcji Biblioteki Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz XIX-wieczną litografię na podstawie obrazu Cranacha „Judyta” ze zbiorów Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

„W kontekście artystów, których dzieła prezentujemy, rok 2022 jest szczególny – upamiętniamy 550. rocznicę urodzin Lucasa Cranacha Starszego, 130. rocznicę przyjścia na świat Brunona Schulza oraz 80. jego tragicznej śmierci. Te trzy jubileusze stały się pretekstem do przyjrzenia się dwóm mistrzom, którzy żyli w odległych od siebie epokach” – powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski. „Tworzyli jednak niezależne, autorskie kreacje, odważnie łamiąc konwencje i prowokując” – wyjaśnił.

„Sztuka Cranacha i Schulza – choć tworzona w innym czasie i dla innego odbiorcy – przedstawia podobną wizję kobiety. Indywidualna ekspresja artystów każe im przekraczać granice kanonów obyczajowych” – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Haber.

Wernisaż wystawy „Wenus. Schulz / Cranach” odbędzie się 4 sierpnia o godz. 18:00 w Kordegardzie – galerii NCK. Ekspozycja będzie czynna do 28 sierpnia.

Organizatorami wystawy są Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna