Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
06.05.2022

Otwarcie odnowionej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie [relacja i zdjęcia]

Przed tygodniem, w piątek 29 kwietnia, otwarto odnowioną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w wysokości 1 mln 944 tys. złotych w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”.

W uroczystym otwarciu wzięli udział dyrektorka MBP w Tarnogrodzie Joanna Puchacz, burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, wicewojewoda Bolesław Gzik, posłanka Beata Strzałka, a także delegacja Instytutu Książki: kierownik działu komunikacji i promocji Łukasz Jarocki oraz specjalistka w zakresie programu Infrastruktura Bibliotek Ewa Gąsior.

W ramach zadania zmodernizowano budynek MBP w Tarnogrodzie o powierzchni całkowitej 796m2 wraz z zakupem wyposażenia. Biblioteka mieści się w XVII-wiecznej Synagodze, która jest zarazem jedną z głównych atrakcji turystycznych w Tarnogrodzie. Remont obejmował zarówno prace na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Doposażeniu i modernizacji uległy tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek oraz Regionalna Izba Pamięci, które wchodzą w skład biblioteki. W ramach modernizacji powstały: Multimedialne Centrum Historii Tarnogrodu, a także Internetowa Czytelnia oraz Strefa Juniora i Strefa Seniora. Jednym z głównych założeń modernizacji było zapewnienie mieszkańcom (także niedorosłym i niepełnosprawnym) dostępu do nowoczesnych technologii i rozwoju kulturalnego. Modernizację MBP w Tarnogrodzie należy uznać za bardzo udaną dzięki przemyślanej i nowoczesnej koncepcji aranżacji, która pozwoliła na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu charakteru zabytkowej Synagogi.

„Chciałbym podziękować władzom Miasta Tarnogród za to, że zdecydowały się na tę inwestycję, a dyrekcji biblioteki za podjęcie trudu realizacji tego zadania. Serdeczne podziękowania należą się także bibliotekarzom. Ich kompetencje i zaangażowanie zmieniają wizerunek dzisiejszej biblioteki i sprawiają, że staje się ona bliska i potrzebna lokalnej społeczności” – napisał w liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

***

Poniżej Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie w obiektywie Łukasza Jarockiego: