Aktualności

fot. Daniel Bednarz
29.04.2022

Otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu [relacja i zdjęcia]

Przed tygodniem, w piątek 22 kwietnia, otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w wysokości niespełna 1 mln 400 tys. złotych w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”.

W uroczystym otwarciu wzięli udział dyrektor GBP Anna Niedek i wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski, posłanka Teresa Wargocka, poseł Czesław Mroczek, senator Maria Koc, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, wojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, a także delegacja Instytutu Książki: kierownik działu komunikacji i promocji Łukasz Jarocki i pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.

„Nowoczesny obiekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu przede wszystkim imponuje rozmachem i oferuje ogromne możliwości mieszkańcom. Nareszcie udało się tu stworzyć budynek, na jaki Latowicz zasługuje – prawdziwą bibliotekę na miarę XXI wieku, miejsce, do którego chce się przychodzić i którego nie chce się opuszczać. Nareszcie mieszkańcy będą mogli w komfortowych warunkach korzystać ze zbiorów, a jestem przekonany, że na tym obecność biblioteki w ich życiu się nie skończy, że będzie to centralny punkt na tutejszej mapie kulturalnej” – napisał w liście gratulacyjnym dyrektor IK Dariusz Jaworski.

W ramach zadania wybudowano dwukondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej 966m2. Na parterze znajduje się m.in. wypożyczalnia i czytelnia z księgozbiorem oraz sala opracowania zbiorów i pomieszczenia obsługi. Na piętrze jest duża sala szkoleniowo-wystawowa, pracownie tematyczne oraz archiwum. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej.

„Chciałbym podziękować władzom Gminy Latowicz za to, że zdecydowały się na tę inwestycję, a dyrekcji biblioteki za podjęcie trudu realizacji tego zadania” – napisał w liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze

W ten sam dzień otwarto także nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze. Podobnie jak GBP w Latowiczu, powstała ona dzięki wsparciu w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”.

Dzięki temu Kamienna Góra zyskała przestronną bibliotekę, która stanie się prawdziwym centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego gminy, mogącą zaoferować wszystkim mieszkańcom łatwy i pełny dostęp do szerokiej oferty literackiej i kulturalnej – jednym słowem: prawdziwą bibliotekę na miarę XXI wieku.

***

Poniżej Gminna Biblioteka Publiczna w Latowiczu w obiektywie Daniela Bednarza: