Aktualności

24.01.2023

Otwarcie Gostyńskiej Mediateki na początku lutego

Już  1 lutego o godz. 17.00 nastąpi uroczyste otwarcie Gostyńskiej Mediateki. Publiczności udostępnione zostaną tablety graficzne, stanowiska do wirtualnej rzeczywistości i gier komputerowych.

To tylko fragment bogatej oferty przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu w ramach otwarcia Mediateki. Cyfrowa technologia uzupełniona zostanie przez ekspozycję unikatowych woluminów, z których najważniejszym jest Biblia wydana w 1840 roku we Lwowie, a stanowiąca niegdyś własność bohatera narodowego, księdza Ignacego Skorupski poległego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Prezentowane będą również pamiątki literackie po urodzonym w okolicy Gostynia, współtwórcy warszawskiej anglistyki profesorze Stanisławie Helsztyńskim, w tym książki ocalałe ze zniszczonych podczas Powstania Warszawskiego bibliotek gimnazjów Lorentza i Ascola.

Gostyńska Mediateka to program wprowadzający do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu nowoczesne technologie. W przestrzeni biblioteki pojawi się: studio telewizyjne, dzięki któremu realizowane będą nagrania i transmisje Telewizji Bibliotecznej; pracownia rysunku cyfrowego i grafiki projektowej oparta na nowoczesnych tabletach; strefa gier z komputerami gamingowymi, boksami VR i bieżnią; salka projekcyjna; ekrany do wystaw sztuki video; holoprojekcje wprowadzając w historię czytelnictwa, pisarstwa i bibliotekarstwa na ziemi gostyńskiej; ekrany dotykowe do edukacji czytelniczej itp.

Chociaż budynek biblioteki wciąż wymaga przebudowy, to jednak już teraz, w ograniczonej przestrzeni uruchomiony zostanie program służący nauce, rozrywce i relaksowi. Celem jest połączenie tradycji z nowoczesnością, technologii z klasyczną humanistyką.

Do tej pory Gmina Gostyń wydatkowała na Mediatekę kwotę ponad 600 tysięcy złotych.