Aktualności

fot. Biblioteka Kaszubska
28.08.2023

Otwarcie Biblioteki Kaszubskiej w Rumi [relacja i zdjęcia]

Dziś odbyła się uroczystość otwarcia Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, która z pewnością będzie bardziej znana pod nazwą Biblioteka Kaszubska. Projekt adaptacji budynku do potrzeb Biblioteki Kaszubskiej dofinansowano kwotą 1 468 566 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki.

Inwestycja polegała na zaadaptowaniu obiektu z przełomu XIX i XX wieku, będącego własnością Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, do potrzeb Biblioteki Kaszubskiej. Projekt od początku miał nawiązywać do tradycji i kultury materialnej Kaszub nie tylko samą nazwą, ale również aranżacją wnętrz. Biblioteka ma szczególnie honorować historię i lokalną tożsamość. Elementem podkreślającym to założenie jest m.in. mural na fasadzie obiektu, którego forma nawiązuje do szyldu sklepu, jaki wymalowano na budynku jeszcze przed wojną.

W otwarciu Biblioteki Kaszubskiej uczestniczyli nie tylko zaproszeni goście i pracownicy, ale także czytelnicy, którzy nie mogli doczekać się otwarcia biblioteki dla wypożyczających. Udział w uroczystości wzięli również przedstawiciele Instytutu Książki. Robert Kaźmierczak, dyrektor Instytutu Książki ds. organizacyjnych i finansowych, w swoim okolicznościowym wystąpieniu podkreślił rolę Rumi jako miejsca, które już przed laty wyznaczyło trendy w projektowaniu nowoczesnych bibliotek (to właśnie w tym mieście działa Stacja Kultury) i wciąż w biblioteki inwestuje.

Otwarta dziś Biblioteka Kaszubska z pewnością będzie miejscem szczególnym dla tych, którym język i kultura Kaszubów są bliskie. Ten fakt dało się to odczuć już w trakcie uroczystości, podczas której można było usłyszeć przemówienia w języku kaszubskim i zobaczyć stroje z elementami regionalnego haftu.

Od teraz, dzięki dofinansowaniu w ramach „Infrastruktury bibliotek”, Biblioteka Kaszubska będzie propagowała kulturę kaszubską w nowoczesnych przestrzeniach i ergonomicznie zaprojektowanych wnętrzach, które z pewnością gościć będą nie tylko dotychczasowych, ale i nowych użytkowników tej filii.

Poniżej prezentujemy zdjęcia, przedstawiające zarówno samą Bibliotekę Kaszubską, jak i ceremonię jej otwarcia.