Aktualności

30.05.2023

Opowiadania Stefana Grabińskiego po słowacku ze wsparciem Instytutu Książki

W Słowacji ukazał się zbiór opowiadań niesamowitych Stefana Grabińskiego w przekładzie Tomáša Horvátha. Wydanie tomu zatytułowanego „Mŕtvy priestor” wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Europa z siedzibą w Bratysławie. To zbiór opowiadań grozy Grabińskiego – pisarza dziś nieco zapomnianego, ale jednocześnie cenionego przez fanów horroru na całym świecie.

Stefan Grabiński (ur. 1887, zm. 1936) jest najsłynniejszym polskim autorem opowiadań grozy, często nazywanym „polskim E.A. Poe” lub „polskim H.P. Lovecraftem”. W pierwszych dziesięcioleciach dwudziestego wieku wydał kilka zbiorów opowiadań fantastycznych i kilka powieści, tworzył także dramaty i prace teoretyczne. Do jego najbardziej znanych dzieł należą takie opowiadania, jak „Demon ruchu”, „Problemat Czelawy”, „Maszynista Grot” czy „Muzeum dusz czyśćcowych”. Duży wpływ na jego twórczość, poza twórczością Edgara Allana Poe, wywarła parapsychologia oraz myśl takich filozofów, jak Henri Bergson czy Williama Jamesa.