Aktualności

21.05.2019

Omańska pisarka Jokha al-Harthi laureatką Man Booker Prize

Dziś w Londynie ogłoszono, że laureatką Man Booker Prize została omańska pisarka Jokha al-Harthi za powieść Celestial Bodies w tłumaczeniu Marilyn Booth. Na krótkiej liście nominowanych była też zeszłoroczna laureatka nagrody, Olga Tokarczuk z powieścią Prowadź swój pług przez kości umarłych w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones

W tym roku na krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Man Booker poza laureatką i Olgą Tokarczuk znaleźli się: Francuzka Annie Ernaux za The Years (tł. Alison L. Strayer), Niemka Marion Poschmann za The Pine Islands (tł. Jen Calleja), Kolumbijczyk Juan Gabriel Vasquez za The Shape of the Ruins (tł. Anne McLean) i Chilijka Alia Trabucco Zeran za The Remainder (tł. Sophie Hughes).

Międzynarodowa nagroda Man Booker jest co roku przyznawana książce, która w ciągu ostatniego roku została przetłumaczona na język angielski i opublikowana na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Autor i tłumacz otrzymują do podziału główną nagrodę w wysokości 50 tys. funtów.

Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale po raz drugi z rzędu. W ubiegłym roku otrzymała Bookera za Biegunów w tłumaczeniu Jennifer Croft.