Aktualności

fot. materiały prasowe
14.12.2021

Olaf Lubaszenko czyta w radiowej Dwójce wspomnienia Wiktora Woroszylskiego ze stanu wojennego

Nawiązując do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, Program 2 Polskiego Radia prezentuje od 13 grudnia fragmenty „Dzienników" Wiktora Woroszylskiego, pisane przez wybitnego poetę i pisarza podczas internowania w ośrodku w Jaworzu, gdzie trafił w grudniu 1981 roku. Premiera kolejnych odcinków – codziennie o godz. 11.00. Czyta Olaf Lubaszenko.

Prezentowany przez radiową Dwójkę tekst Wiktora Woroszylskiego, pierwotnie wydrukowany został w pierwszej części „Dzienników 1953-1982”, został przywołany w kolejnych wydaniach w tomie „13 grudnia. Świadectwa stanu wojennego”. Jest to antologia najważniejszych świadectw stanu wojennego – zebranych przez wydawnictwo KARTA. Zawiera ona zarówno indywidualne relacje osób doświadczających skutków tamtych wydarzeń: internowanych, konspiratorów, zwykłych ludzi; jak i fragmenty „zbiorowego dziennika stanu wojennego” (stworzonego przez podziemne środowisko KARTY w 1982 roku). Teksty ułożono w chronologiczną całość, która staje się próbą interpretacji ówczesnej rzeczywistości, pozwala także dotknąć jej najbardziej dramatycznych wymiarów.

Wiktor Woroszylski był poetą, pisarzem, tłumaczem literatury rosyjskiej. Pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. W 1947 roku zapisał się do Polskiej Partii Robotniczej. W pierwszych latach swojej kariery poetyckiej był jednym z czołowych twórców socrealistycznych, tzw. „pryszczatych”. Jego poglądy diametralnie zmieniły się po 1956 roku, gdy na Węgrzech, jako dziennikarz, był świadkiem krwawego stłumienia powstania wewnątrzpartyjnej opozycji przez Armię Czerwoną. Wydarzenia opisał w „Dzienniku węgierskim 1956”, publikowanym najpierw w odcinkach w polskiej prasie literackiej. W latach 70. i 80. związany z opozycją demokratyczną – objęty zakazem cenzury, współpracownik KOR, redaktor „Zapisu”, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł 13 września 1996 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Emisja „Dzienników…” Wiktora Woroszylskiego w cyklu „To się czyta” – codziennie, od poniedziałku do piątku, 13-17 grudnia, w godz. 11.00-11.10. Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska. Czyta Olaf Lubaszenko. Kolejne odcinki do odsłuchania później – po premierze – na stronie dwojka.polskieradio.pl.