Aktualności

17.12.2021

Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”

W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Narodowe Centrum Kultury organizuje konkurs fotograficzny dla młodzieży pt. „Baczyński bez filtra”. Fotografie do wybranego utworu poety można nadsyłać do 31 grudnia.

„W 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego opowiedz nam o tym, kim jest dla Ciebie i jak rozumiesz jego poezję. Co w niej odnajdujesz, jakie doświadczenia Ci się przypominają, jakie obrazy pojawiają się w twojej głowie. Dzięki zdjęciom i filmom możesz pokazać, jak rozumiesz jego poezję, jak odbierasz świat” - napisano na stronie NCK.

Jak zaznaczono, „konkurs jest skierowany do młodzieży szkolnej”. „Przyjmujemy prace uczestników z całej Polski w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe (klasy VII-VIII) i szkoły ponadpodstawowe” - wyjaśniono.

„Czekamy na samodzielnie wykonane fotografie w dowolnej technice do wybranego utworu poety. Prace konkursowe powinny być zatytułowane i zapisane w formacie .jpg. W treści maila zgłoszeniowego prosimy o podanie danych osobowych, kategorii, tytułu zdjęcia oraz tytułu wiersza, do którego zdjęcie jest ilustracją” - czytamy w informacji na stronie NCK.

Szczegółowy regulamin i wymagane dokumenty są dostępne na stronie: www.baczynskibezfiltra.pl.

Ogłoszenie wyników nastąpi 22 stycznia 2022 r.

„Krzysztof Kamil Baczyński – patron szkół, powstaniec i postać z pomników. Odległa od naszego codziennego życia i problemów. Ale czy na pewno? A może za wizerunkiem ze szkolnych podręczników kryje się zwykły młody chłopak? Wrażliwy człowiek, borykający się w wchodzeniem w dorosłość? Ktoś, kto nie lubi szkoły, boi się przemijania, zakochuje się, lubi wygłupiać, a książki woli czytać dla siebie, a nie na zaliczenie klasówki?” - napisano o poecie na stronie NCK

Jak zaznaczono, „to, co było dla niego ważne, o czym myślał i czego się obawiał, może mieć znaczenie tak samo dzisiaj”. „Pokolenie Baczyńskiego musiało dorastać w dziwnych czasach. Czasach niepewnej przyszłości, wielkich podziałów politycznych i samotności. Niepokojów, których finałem była II wojna światowa” - przypomniano.

Podkreślono, że „dziś wielu młodych ludzi również martwi się o przyszłość”. „Mają wrażenie, że ich młodość jest zabierana przez pandemię, obawiają się zmian klimatycznych, czują, że przyszło im dorastać w +niespokojnej+ epoce. Często nie mogą odnaleźć się w społecznych konfliktach, nieraz czują się niewysłuchani albo lekceważeni” - wyjaśniono.

„Ale przecież to pokolenie, podobnie jak Pokolenie Kolumbów chce mówić własnym głosem. Temu służy nasz konkurs – wyrażeniu siebie” - czytamy na stronie NCK.

Podkreślono, że „podejście Baczyńskiego do poezji było bardzo współczesne”. „Samodzielnie publikował i ilustrował swoje tomiki. Rozprowadzał je wśród znajomych, chciał, by jego poezja była czytana” - napisano.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna