Aktualności

28.11.2022

Ogłoszono laureata Nagrody Literackiej Kryminalny Debiut Roku 2021

Laureatem Nagrody Literackiej Kryminalny Debiut Roku 2021 został Grzegorz Dziedzic, autor powieści „Żadnych bogów, żadnych panów” opublikowanej przez Wydawnictwo Papierowy Księżyc.

Obok Dziedzica, do nagrody nominowani byli Anna Rozenberg za powieść „Maski pośmiertne” (Wydawnictwo Czwarta Strona) oraz Jakub Bielikowski za powieść „Awans. Detektyw warszawski” (Wydawnictwo Novae Res).

Zwycięzca otrzymał pamiątkowa statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tysięcy złotych.

„Żadnych bogów, żadnych panów” to powieść utrzymana w konwencji retro-kryminału. Jej głównym bohaterem jest sierżant Teodor Rucki, który rozpoczyna policyjną karierę w latach dwudziestych XX wieku w Chicago. Za jedną z zalet powieści uznano ukazanie w niej praktycznie nieznanych w Polsce fragmentów historii polskiej diaspory w Chicago. Wcześniej w tym roku powieść Dziedzica otrzymała także Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną 2021 roku.

Laureata konkursu poznaliśmy 26 listopada podczas gali finałowej w Teatrze Muzycznym w Toruniu. 

Nagroda Literacka Kryminalny Debiut Roku jest częścią projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, finansowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, którego realizatorami są Książnica Kopernikańska i Fundacja Kult Kultury.