Aktualności

10.11.2022

Ogłoszono finalistów Nagrody Literackiej Kryminalny Debiut Roku

Jurorzy Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Kryminalny Debiut Roku 2021 wybrali trójkę finalistów. Wyłoniony z finałowej trójki laureat otrzyma 25 tysięcy złotych i pamiątkowa statuetkę.

Nominowani do nagrody zostali: Anna Rozenberg za powieść „Maski pośmiertne” (Wydawnictwo Czwarta Strona), Jakub Bielikowski za powieść „Awans. Detektyw warszawski” (Wydawnictwo Novae Res) i Grzegorz Dziedzic za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów” (Wydawnictwo Papierowy Księżyc). Wydawcy zgłosili do nagrody 29 powieści, z czego trzy nie spełniały wymogów konkursu.

Trójkę finalistów nagrody wybrało jury w składzie Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała, dr hab. Rafał Moczkodan. 

Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 26 listopada podczas gali finałowej, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Nagroda jest częścią projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, finansowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, którego realizatorami są Książnica Kopernikańska i Fundacja Kult Kultury.

W ramach Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze w Toruniu odbyły się już spotkania autorskie z Robertem Małeckim, Katarzyną Puzyńską, Ryszardem Ćwirlejem, Maciejem Siembiedą i Martą Matyszczak, zaś 26 listopada odbędzie się spotkanie z Wojciechem Chmielarzem.