Aktualności

09.10.2018

Odszedł Oleg Pawłow, laureat nagrody Angelusa

W wieku 48 lat zmarł w poniedziałek rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” za Opowieści z ostatnich dni. O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.

Pawłow uznawany był za jednego z najciekawszych współczesnych rosyjskich prozaików. W wielu jego utworach pojawiał się temat armii. Pisarz, który służył w wojsku w Uzbekistanie i Kazachstanie, wplatał do swoich książek elementy autobiograficzne.

W Rosji był laureatem nagród przyznawanych przez magazyny literackie „Nowyj Mir” i „Oktiabr”. W 2002 roku otrzymał Rosyjską Nagrodę Bookera za utwór Karagandyjska tryzna. Ostatnia książka Pawłowa, powieść Asystolia, ukazała się w Rosji w 2012 roku. W tym samym roku został laureatem Nagrody Literackiej Aleksandra Sołżenicyna.

Książki Pawłowa zostały przetłumaczone na wiele języków obcych. Opowieści z ostatnich dni, które w Polsce ukazały się w 2016 roku, to trzy krótkie powieści (Służbowa baśń, Sprawa Matuszyna i Karagandyjska tryzna) rozgrywające się pod koniec istnienia ZSRR w wojsku i łagrach Kazachstanu. W 2017 roku za tę książkę Pawłowowi przyznano nagrodę Angelusa, przeznaczoną dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności.

(PAP, Anna Wróbel)