Aktualności

14.04.2020

Odszedł Jędrzej Polak

Wydawnictwo Poznańskie poinformowało, że 9 kwietnia zmarł Jędrzej Polak, wybitny tłumacz literatury anglojęzycznej.

„Dzięki lekturze Jego książek tysiące Polaków mogły się przekonać, że był to człowiek o ogromnej wrażliwości i talencie, dla nas był to jednak przede wszystkim Drogi Przyjaciel” – czytamy we wpisie wydawnictwa.

Jędrzej Polak urodził się w 1958 roku. Przez całe dorosłe życie związany był z Poznaniem. Pracował również jako nauczyciel i lektor, był autorem książki „Życie jest gejem” i współautorem „Tomu kultury. Przewodnika po wydarzeniach kulturalnych w Polsce i na świecie. Lata 50.”, napisanego wspólnie z Marią Anną Adamską.

Jeżeli chodzi o gatunki literackie, był wszechstronny, tłumaczył zarówno prozę, literaturę dziecięcą i młodzieżową, jak i eseje czy książki naukowe. W zeszłorocznym wywiadzie opublikowanym na vlogu Wydawnictwa Poznańskiego wyjawił, że szczególną radość sprawia mu przekład książek archaizowanych, na przykład na XVIII-wieczną literaturę łotrzykowską, takich jak „Golden Hill” Francisa Spufforda. O zawodzie tłumacza natomiast mówił, że trzeba mu się poświęcić od rana do nocy, ale traktuje to jak powołanie, coś, co naprawdę lubi: jest wtedy sam ze sobą, a przy tym zanurza się w rzeczywistość kreowaną przez pisarza.

„To jest praca, która daje ogromną satysfakcję. Nie zamieniłbym jej na żadną inną, chociaż imałem się wielu zawodów” – przyznał. Dodał też, że lubi odkrywać pisarzy. Zaskoczeniem okazali się dla niego m.in. Jesmyn Ward („Śpiewajcie z prochów, śpiewajcie”, „Zbieranie kości”), a także Greg Baxter („Lotnisko w Monachium”).

W dorobku Jędrzeja Polaka znalazły się między innymi dzieła Arthura C. Clarke’a, Breta Eastona Ellisa, Annie Proulx, Isaaca Asimova, Cormaca McCarthy’ego, Thomasa Pynchona, Irvine’a Welsha, Neala Stephensona, Ernesta Hemingwaya i Williama Faulknera. W ostatnich latach przetłumaczył szereg głośnych książek: „Nazywam się Stephen Florida” Gabe’a Habasha, „Dni bez końca” Sebastiana Barry’ego i „Syn” Philippa Meyera.

[źródło: booklips.pl, Wydawnictwo Poznańskie]