Aktualności

Krzysztof Uniłowski
07.12.2021

Odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Krzysztofa Uniłowskiego

Tablicę upamiętniającą literaturoznawcę, krytyka literackiego i wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Krzysztofa Uniłowskiego odsłonięto w poniedziałek przed wejściem głównym do Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Krzysztof Uniłowski (1967-2019) był pracownikiem Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, pełnił także funkcję prodziekana ds. kształcenia i studentów Wydziału Humanistycznego.

Był współzałożycielem i wieloletnim redaktorem kwartalnika literackiego „FA-art” oraz „Śląskich Studiów Polonistycznych”, autorem trzech tomów rozpraw oraz trzech książek krytycznoliterackich, laureatem nagrody im. Kazimierza Wyki i nagrody im. Ludwika Frydego, a także prezesem zarządu Towarzystwa im. Teodora Parnickiego.

Po uroczystości, w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej odbyła się dyskusja dotycząca krytycznoliterackiego i teoretycznego pisarstwa Krzysztofa Uniłowskiego.

„Krzysztof był maszyną do rozmowy, żywiołem do rozmowy” – wspominał rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek. „On sam siebie stawiał jako argument, jako rodzaj stawki w tej rozgrywce, jaką jest rozmowa. Performował krytykę sobą samym. To była forma jego życia zawodowego i chyba nie tylko zawodowego – być tam, gdzie się mnie nikt nie spodziewa” – dodał.

źródło: PAP, Anna Gumułka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna