Aktualności

25.03.2019

Odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny.

Maria Iwaszkiewicz urodziła się 22 lutego 1924 r. w Warszawie. Była starszą z dwóch córek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Od 1928 r. mieszkała w Stawisku. Maturę uzyskała w 1942 r. na  tajnych kompletach w Warszawie.

Uczestniczyła w działaniach konspiracyjnych. W sierpniu 1944 r. wyszła za mąż za Stanisława Włodka, z którym miała dwoje dzieci - Macieja i Annę. Po wojnie jeszcze dwukrotnie wychodziła za mąż. Z drugim mężem Janem Wołosiukiem miała syna Jana. Jej trzecim mężem był pisarz Bogdan Wojdowski.

Po śmierci rodziców, realizując wolę Jarosława Iwaszkiewicza, podjęła działania na rzecz utworzenia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku i została jego honorowym kustoszem.

W 2010 r. została Honorowym Obywatelem Miasta Podkowa Leśna.

Była nazywana „kronikarką polskiej kultury jedzenia”. W czasach PRL-owskiej rzeczywistości przypominała, jak jadano przed wojną, ratowała od zapomnienia dawne przepisy, opowiadała o życiu w Stawisku. Jest autorką książek: Gawędy o jedzeniu (1967), Gawędy o przyjęciach (1975), Kuchnia francuska (1976, współautor Stanisław Włodek), Z moim ojcem o jedzeniu (1980). W 2018 r. wyszła jej książka pt. Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty, w której przywołuje ona smaki dzieciństwa, opowiada, co się jadło, z kim i w jakich okolicznościach.

Iwaszkiewicz opublikowała także w 2005 r. książkę Z pamięci, będącą jej wspomnieniami o dzieciństwie i młodości.

Na łamach „Zeszytów Literackich” publikowała wspomnienia w cyklu Portrety.

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]