Aktualności

04.05.2020

Od dziś wznawiają działalność niektóre instytucje kultury

Muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie od poniedziałku mogą wznowić działalność. Nie oznacza to nakazu ich otwarcia, ostateczną decyzję podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. W poniedziałek otwarty zostanie m.in. Zamek Królewski w Warszawie.

Zgodnie z decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie, w tym te, które znajdują się w galeriach handlowych.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreśla jednak, że „zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia”. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

W poniedziałek o godz. 13 dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski w obecności wicepremiera Glińskiego  otworzy Bramę Zegarową zamku, po czym zaprezentuje nową trasę zwiedzania (Trasę Królewską), a w Sali Wielkiej przedstawi m.in. jego zasady i zapewnione przez Zamek środki bezpieczeństwa.

Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach: 12-17; w soboty i niedziele - od 10 do 17. Ostatnie wejście - na pół godziny przed zamknięciem. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową. Trasa Królewska obejmie: m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady.

4 maja Zamek czynny będzie bezpłatnie (obowiązuje pobranie bezpłatnych wejściówek w kasie) w godz. 13-17 (ostatnie wejście – o 16.30). Dłużej, bo w godz. 10-20, zwiedzać będzie można od 4 maja Ogrody zamkowe.

Dla zwiedzających udostępnione zostaną także od poniedziałku oba dziedzińce – zewnętrzny i arkadowy – oraz ogrody renesansowe Zamku Królewskiego na Wawelu. „Chcąc zachować wszelkie wymogi bezpieczeństwa wynikające z nadal obowiązujących ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych, w pierwszym etapie postanowiliśmy udostępnić zwiedzającym tereny wzgórza” - podała w komunikacie dyrekcja instytucji. Wejście do ogrodów będzie prowadziło przez bramę przy kaponierze pod „Kurzą Stopką”.

Do ponownego otwarcia przygotowuje się Muzeum Narodowe w Warszawie. „Muzeum rozpoczęło przygotowania do ponownego otwarcia. Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania” – poinformowała PAP Monika Bala z działu komunikacji MNW. Zaznaczyła, że odwiedziny w MNW znów będą możliwe, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zmieniony regulamin przedstawiony zostanie do akceptacji inspektorowi sanitarnemu. „W tych trudnych czasach zdrowie naszej publiczności jest priorytetem” - podkreślają muzealnicy w przesłanym PAP oświadczeniu. O terminie otwarcia Muzeum, a także o wszystkich zmianach w funkcjonowaniu placówki MNW informować będzie na bieżąco.

4 maja nie zostanie otwarte także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. „Rozporządzenie premiera i ministra zdrowia nie oznacza, że placówki od razu otworzą się dla publiczności. Otwiera to natomiast drogę do takich decyzji” – powiedziała PAP Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum. Według zespołu kryzysowego w POLIN, kluczowe jest bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników placówki, a powierzchnia i multimedialny charakter ekspozycji stałej stwarzają w tym zakresie szereg wyzwań. Po uzyskaniu odpowiednich dyspozycji służb sanitarnych i doposażeniu muzeum w niezbędne zabezpieczenia i środki ochrony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowywać się będzie do ponownego otwarcia.

„W pierwszej kolejności, zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie to oznaczało stopniowe przechodzenie z pracy zdalnej na stacjonarną pracowników muzeum. Na dziś nie możemy podać konkretnej daty, oczywiście, kiedy tylko podejmiemy decyzje, podamy je do wiadomości opinii publicznej” – powiedziała Dziewulska.

Rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka przekazała PAP, że placówka nie ma jeszcze wyznaczonego terminu otwarcia. „Z pewnością jednak nie 4 maja. Przygotowujemy się do otwarcia, rozpatrujemy różne warianty, ale konkretnego terminu nie potrafimy jeszcze zadeklarować” – powiedziała. Dodała, że od piątku otwarty jest natomiast ogród na dachu CNK.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki uzależniają otwarcie placówek dla publiczności od wytycznych sanepidu.

Z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie będzie sukcesywnie otwierać swoje oddziały, jako pierwsze, najpóźniej do połowy maja, zwiedzającym udostępnione zostaną Sukiennice.

Na 12 maja planowane jest ponowne otwarcie krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wraz z przynależną księgarnią. Zamknięte do odwołania pozostaną muzealna biblioteka i kawiarnia – podała placówka.

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie ponownie otwierać do zwiedzania swoje oddziały.

Muzeum Auschwitz pozostanie zamknięte co najmniej do końca czerwca. Początek lipca to najwcześniejszy możliwy termin otwarcia – poinformowały służby prasowe placówki.

W poniedziałek nie zostaną także otwarte Muzea Narodowe we Wrocławiu, Szczecinie i Gdańsku.

Na Facebooku wrocławskiego muzeum poinformowano, że Muzeum „prowadzi działania przygotowujące do wznowienia działalności i otwarcia dla zwiedzających wszystkich oddziałów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Panorama Racławicka, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej”. „O dokładnych terminach otwarcia Muzeów poinformujemy 4 maja” – napisano.

Muzeum Narodowe w Gdańsku przekazało, że decyzja o możliwości otwarcia placówek kulturalnych nie oznacza, że tego dnia wznowi normalną działalność. „To dopiero początek całego procesu. Po przekazaniu nam wytycznych i zaleceń przez Samorząd Województwa Pomorskiego – organizatora MNG, zostanie przygotowany szczegółowy plan przywracania naszej aktywności” – napisano. Dodano, że „w najbliższym czasie wszystkie oddziały będą więc nadal zamknięte. Większość pracowników muzeum będzie pracować zdalnie, a powrót do pracy stacjonarnej będzie następował stopniowo”. „Muzeum Narodowe w Gdańsku będzie informować na bieżąco opinię publiczną o poszczególnych fazach tego procesu” – zapewniono.

Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski powiedział, że „w tej chwili trwają analizy oraz próby ustalenia, które z przestrzeni muzealnych mogą zostać otwarte, a także które przestrzenie w poszczególnych gmachach muzealnych wymagać będą dezynfekcji”. Jak dodał, „jest to całkiem nowa sytuacja dla wszystkich pracowników muzeum. Badamy zatem wszystkie ewentualności i możliwości”.

Z informacji medialnych wynika, że 6 maja odbędzie się otwarcie Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddziałów.

Zgodnie z wytycznymi Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku otwarte mogą zostać także biblioteki.

Biblioteka Narodowa w Warszawie przekazała, że „do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń i wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 czytelnie Biblioteki Narodowej pozostaną zamknięte dla czytelników”.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przygotowuje się do ponownego przyjęcia czytelników. „Poniedziałek 4 maja to start ostatniego etapu przygotowań, a nie dzień otwarcia” - mówi dyrektor placówki Jerzy Woźniakiewicz. W poniedziałek do Biblioteki na ul. Rajskiej wróci z pracy zdalnej niezbędna część pracowników, by przygotowywać instytucję do pracy zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. Data otwarcia biblioteki dla czytelników nie jest w tej chwili znana.

Po długim weekendzie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze planuje stopniowe wznawianie działalności. Poszczególne etapy zostały szczegółowo zaplanowane i będą przeprowadzone zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa oraz wytycznymi MKiDN. W pierwszym etapie, który rozpoczyna się w poniedziałek, Biblioteka Norwida uruchomi przyjmowanie zwrotów wypożyczonych materiałów bibliotecznych do biblioboksu.

Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez MKiDN muzea i galerie sztuki powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy  zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup. W pierwszym okresie udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów online.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała Biblioteka Narodowa, która rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni i sugeruje umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelni dla użytkowników ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.

Księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów, co oznacza, że do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 m2 mogą wejść jednocześnie cztery osoby na jedno stanowisko kasowe, a do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 m2 – jedna osoba na 15 m kw tej powierzchni. W punkcie kontaktu użytkownika z księgarzem rekomendowane są podobne zasady jak w przypadku bibliotek – ustawienia przesłony ochronnej oraz używania maseczek i rękawiczek ochronnych.

Działalność w nowym reżimie sanitarnymi mogą wznowić również archiwa. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaleca, aby działalność związana z popularyzacją zasobów archiwalnych odbywała się głównie z wykorzystaniem przestrzeni internetowej (np. w postaci wystaw, prezentacji, lekcji archiwalnych online) i aby zachęcać użytkowników do korzystania z dostępnych zasobów online. Ta forma korzystania z materiałów archiwalnych powinna być utrzymana jako dominująca do czasu pełnego otwarcia czytelni w archiwach. NDAP zaleca również, by przy stopniowym, uwzględniającym możliwości lokalowe archiwum, otwieraniu czytelni, ograniczyć liczbę użytkowników (jedna osoba na 15 m kw) przy zachowaniu między nimi bezpiecznej odległości (min. 2 m) oraz wprowadzić system rezerwacji godzin odwiedzin i limitów czasowych tak, by unikać kumulacji użytkowników w jednym czasie.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach. Departament Narodowych Instytucji Kultury MKiDN wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytutem Muzyki i Tańca powołały roboczy zespół ds. wypracowania wytycznych dla teatrów, oper, baletów, filharmonii i innych instytucji prowadzących działalność artystyczną. Efekty pracy zespołu będą znane do połowy maja.

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]