Aktualności

07.01.2019

Nowy program w TVP Kultura: „Herbert – Mosty”

Trzeciego stycznia w TVP Kultura odbyła się premiera nowego cyklu poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. W pierwszym odcinku wystąpili m.in. Gaba Kulka i Agnieszka Żulewska.

„Herbert – mosty” to nowy program, w trakcie którego wybrane wiersze Zbigniewa Herberta wspólnie analizują wybitni ludzie kultury i uczniowie Liceum Filmowego w Warszawie. Doświadczeni twórcy i intelektualiści konfrontują swoje wrażenia i teorie z zaskakującymi interpretacjami młodzieży, udowadniając, że poezja Herberta wciąż wywołuje emocje i nie traci na aktualności. Omawiane utwory zobaczymy też w interpretacjach utalentowanych aktorów i aktorek młodego pokolenia, takich jak Agnieszka Żulewska, Tomasz Ziętek, Justyna Wasilewska czy Michalina Łabacz.

Pierwszy odcinek programu był poświęcony wierszowi Apollo i Marsjasz, w którym poeta w zaskakujący sposób interpretuje starożytny mit. W dyskusji wzięli udział literaturoznawca Andrzej Franaszek, historyk literatury i krytyk teatralny Jacek Kopciński, wokalistka i kompozytorka Gaba Kulka oraz fotograf Prot Jarnuszkiewicz. Utwór przeczytała Agnieszka Żulewska, aktorka znana m.in. z filmu Demon Marcina Wrony.

W kolejnych odcinkach wystąpią m.in. reżyser Piotr Cieplak i Ryszard Peryt – twórca Polskiej Opery Królewskiej. Dyskusje dotyczyć będą wierszy: Guziki, Dwie krople, Modlitwa pana Cogito – podróżnika, Tren Fortynbrasa, Raport z oblężonego miasta, Do Marka Aurelego i Przesłanie pana Cogito.

Kolejny odcinek – poświęcony wierszowi Guziki – w najbliższy czwartek o godzinie 19.40.

Program został dofinansowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem projektu jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta.