Aktualności

09.09.2021

„Nowe Książki” zapraszają na wręczenie Narody za Książkę Roku 2020 profesorowi Janowi Tomkowskiemu

14 września dyrektor Instytutu Książki i redakcja miesięcznika „Nowe Książki” wręczą profesorowi Janowi Tomkowskiemu Nagrodę Książka Roku za zbiór „Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny (Wydawnictwo Ossolineum), świeże, inspirujące spojrzenie na klasykę literatury polskiej.

„»Pan Tadeusz« – poemat metafizyczny to – pisał Marcin Lutomierski w recenzji w »Nowych Książkach« – obszerny tom gromadzący osiemnaście niezwykle interesujących esejów, których autor jeszcze raz bierze pod lupę tekst arcydzieła. Jednakowoż lupa ta wydaje się zgoła inna od tych, którymi posługiwali się dotychczasowi badacze. W swoich dociekaniach Tomkowski odczytuje poemat na nowo – w kontekście metafizycznym, choć z uwzględnieniem wcześniejszych interpretacji (…). Dostrzega, że „za materialną zasłoną rzeczy coś się jednak kryje, coś większego, coś istotniejszego, może bardziej wieloznacznego i na pewno bardziej mrocznego”. (…) Jednym z najważniejszych wniosków z dociekań Tomkowskiego wydaje mi się odrzucenie idylliczności poematu. „Ci wszyscy – przekonuje autor – którzy chcieliby dojrzeć w Pan Tadeuszu poemat pełen humoru i radości, mają mimo wszystko kłopot, znajdując w nim raz po raz sceny nagłej i gwałtownej śmierci, brutalnego i bezlitosnego zabijania, przykłady okrucieństwa i przemocy”.

Spotkanie odbędzie się w 14 września (wtorek) o godzinie 18.00 przy ul. Foksal 17 w Warszawie (Państwowy Instytut Wydawniczy).

Nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundowało jak co roku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.